Píše Andrej Kolárik:
PRETÓRIA: Sieť afrikánskych komunitných inštitúcii Solidariteit Beweging vytrvala v spore o sporný zákon BELA v Juhoafrickej republike. Podarilo sa im vyjednať dohodu s prezidentskou kanceláriou a ministerstvom školstva
V zmysle urovnania sa sporné časti zákona BELA nebudú uplatňovať od 13. decembra.
Najskôr sa musia vypracovať normy a štandardy a národné politiky a predpisy, ktoré okrem iného určia, že školy, ktoré pracujú na plný výkon, nesmú dostať pokyn na zmenu svojej jazykovej a prijímacej politiky.
Pokiaľ ide o jazykovú a prijímaciu politiku, musí sa brať do úvahy bezprostredné okolie školy a/alebo jej stravovacia zóna, a nie väčší školský obvod.Vykonanie odporúčaní nevylučuje možnosť, že v budúcnosti bude potrebné vykonať legislatívne zmeny a doplnenia v článku 4/alebo 5 zákona BELA. To všetko bude súčasťou procesu, v rámci ktorého ministerka základného vzdelávania Siviwe Gwarubeová predloží prezidentovi Cyrilovi Ramaphosovi komplexné odporúčania, aby ich náležite zvážil.
Táto dohoda však nemá vplyv na proces vlády národnej jednoty (GNU) ani na žiadne iné procesy týkajúce sa BELA. Hnutie Solidariteit však predloží výsledok dohody vláde národnej jednoty.
Urovnanie podporujú Hnutie Solidariteit Beweging, AfriForum, Centrum podpory solidarity pre školy a Afrikaanse Onderwysnetwerk.
Podľa Flipa Buysa, predsedu Hnutia Solidariteit, je dohoda výsledkom rôznych procesov. Patria sem rozhovory s prezidentom Ramaphosom, rokovania s politickými stranami vrátane ANC, DA a VF+, veľký protest (viď nižšie) od Voortrekkerovho pamätníka do Parku slobody, rozhovory s kmeňovými náčelníkmi, a ďalšie
Dr. Dirk Hermann, výkonný riaditeľ Solidariteit, hovorí, že hoci je dohoda veľkým prelomom, čaká nás ešte ďalšia ťažká práca. Dôležitým prielomom je, že teraz máme opäť na svojej strane čas, keď afrikánske školy, ktoré majú naplnenú kapacitu, nebudú dostávať pokyny o jazyku a prijímaní. Počas tohto obdobia budú prebiehať tvrdé rokovania o normách a štandardoch a Solidarita navrhne aj prípadné legislatívne zmeny. Školy sa nemusia nechať šikanovať úradníkmi.
„Boj o BELA bol najdôležitejšou bitkou, do ktorej sa AfriForum zapojilo od svojho založenia. Ustanovenia BELA o jazykovej politike škôl, ak by sa implementovali, predstavovali vážnu hrozbu pre prežitie afrikánskych kultúrnych spoločenstiev. Jeho implementácia by bola namierená nielen proti afrikánskym školám a deťom, ale aj proti snahe o vzdelávanie v materinskom jazyku pre všetky kultúrne komunity. Už sme niekoľkokrát diskutovali s tradičnými vodcami a je zrejmé, že zdieľajú snahu, aby sa deťom v ich komunitách dostalo vzdelania v materinskom jazyku. Môžeme len poďakovať všetkým, ktorí podporili kampaň proti BELA. Rozhodujúca bola obrovská podpora verejnosti a skutočnosť, že na pochode proti BELA sa zúčastnili tisíce ľudí,“ povedal Kallie Kriel, výkonný riaditeľ AfriForum.
Príklad z Juhoafrickej republiky dokazuje, že aktivizmus zdola vie priniesť zmeny, pokiaľ nám na tom naozaj záleží. Môže slúžiť aj ako zdroj inšpirácie pre náš konzervatívny ekosystém. Aj témach, kde ide doslova o život
Zdroj: tlačová správa na strnáke AfriForum
Pozri aj: