Oslovili sme konzervatívne osobnosti Slovenska s nasledovnou anketovou otázkou:
V prípade, že by ste mohli hlasovať v amerických prezidentských voľbách, ktorého kandidáta by ste podporili? Ktoré dôvody Vás k tomu vedú?
Richard Vašečka, poslanec NR SR za KÚ
Určite by som nevolil ultraprogresívnu kandidátku Demokratov, ktorú pokladám za vážne nebezpečenstvo pre USA i pre svet. Jej postoje sú v protiklade s mojim presvedčením a s hodnotami, ktoré pokladám za základ spoločného dobra. Jedným z kľúčových bodov jej programu je napríklad boj za právo na potrat a teda boj proti výhrade vo svedomí. Kamala Harrisová v tandeme s prezidentom Bidenom už počas svojho pôsobenia v úrade spôsobila vážne škody nielen v USA. Volil by som preto kandidáta Republikánov. I keď Donald Trump nie je ideálny, je hlasom tých, ktorí odmietajú progresívnu totalitu reprezentovanú Bidenovou viceprezidentkou. Zároveň je mi blízka politika a program Republikánov.
Samuel Trizuljak, Člen predsedníctva SLH
Volil by som Donalda Trumpa. Hoci to nie je ideálny kandidát, hlavne z pohľadu voličov, ktorým záleží na kultúre života, voľby nie sú súťaž krasy ani kanonizačný proces. Trump a jeho viceprezidentský kandidát JD Vance sú zárukou, že USA budú po 4 rokoch spravované kompetentne. Myslím, že je v záujme celého slobodného sveta, aby Amerika budila rešpekt a nebola vo svete na smiech. Tak tomu bolo posledné 4 roky, keď bol na čele Biden a Harissová.
Veronika Remišová, poslankyňa NR SR za Za ľudí
Keďže som občanom Slovenskej republiky a Európskej únie v prvom rade ma zaujímajú postoje prezidentských kandidátov, pokiaľ ide o zahraničnú politiku a bezpečnostné záruky v rámci Severoatlantickej aliancie. Slovensko je odkázané na spojencov a spoluprácu v rámci NATO o to viac, že v našom bezprostrednom susedstve je ničivá vojna v dôsledku agresie Ruska. Je prakticky isté, že ak by Slovensko nechránila kolektívna obranná zmluva NATO boli by sme predmetom agresie aj my. Z toho dôvodu kandidát, ktorý by spochybňoval úlohu USA v rámci NATO, destabilizoval obrannú spoluprácu medzi EÚ a USA, prípadne by sa snažil podkopávať spojenectvá a obranné zmluvy je pre mňa, ako občana Slovenska absolútne neprijateľný, keďže to má presah na bezpečnosť obyvateľov Slovenska a celej EÚ.
Samozrejme, ak by som bola voličom a občanom Spojených štátov amerických nevylučujem, že by som zvažovala aj iné programové a hodnotové priority kandidátov.
Vladimír Palko, publicista v denníku Štandard
„V amerických prezidentských voľbách by som podporil Donalda Trumpa. Táto voľba by bola vysoko ovplyvnená skutočnosťou, kto je jeho protikandidátom. Kamalu Harrisovú považujem za úplne nevoliteľnú pre kresťanského konzervatívca. Jednak pre jej pozície ku kultúrno-etickým otázkam, ako sú ochrana života a ochrana manželstva a pod. V týchto otázkach zastáva Harrisová extrémne liberálne stanoviská. Trumpove stanoviská tiež nie sú práve konzervatívne, ale predsa len nie tak vzdialené k našim pohľadom ako stanoviská Harrisovej. Napríklad Trump dosiahol istý významný úspech v otázke ochrany života, keď menovaním sudcov do Najvyššieho súdu dosiahol, že tento zrušil verdikt Roe vz. Wade. Rozdiel medzi nimi spočíva tiež v pohľade na otázky vojny a mieru. Trump sa naozaj snažil ako prezident zmeniť americkú zahraničnú politiku smerom preč od zbytočných vojen. Síce sa mu to príliš nepodarilo, ale snaží sa o to naďalej. Teda tam, kde u Kamaly Harrisovej máme takmer istotu zlého rozhodovania, u Trumpa máme nádej na rozhodnutie dobré. Zdôrazňujem, že v Trumpovom prípade sa jedná o nádej, nie o istotu. A to jednak kvôli objektívne obtiažnemu politickému prostrediu, v ktorom by Trump v prípade zvolenia
vykonával prezidentský úrad, a jednak kvôli niektorým Trumpovým osobnostným limitom.“
František Mikloško, poslanec NR SR za KDH
V týchto amerických voľbách by som nešiel voliť. Medzi nimi pre mňa už neexistuje dilema menšieho zla. Jedna stavia kampaň na výlučnej podpore potratu, druhý urobí to, čo mu prispeje k víťazstvu. Tak napr. keď treba, spokojne vyjadrí podporu aj potratu. Keď sa Amerika vyvinula do tejto politickej situácie, nech si svoj vnútorný vývoj dotiahne do ´konca´. A som rád, že podobný názor vyjadril verejne aj pápež František.“
Rastislav Krátky, poslanec NR SR za Hnutie Slovensko
Trump. Nie pre jeho osobu, tam mám skôr nesympatiu. Oslovujú ma skôr ThinkTanky za ním. Diskusiu o východiskách v multipolárnom svete veľmocí a preferencia konzervatívnych ľudskoprávnych riešení.
Roman Joch, Riaditeľ Občanského inštitútu
Koho by som volil, keby som bol občanom USA? Tento rok by som v amerických prezidentských voľbách nevolil. Trumpa kvôli jeho osobnosti a charakterovým vadám, Harris kvôli jej ideológii a silám, ktoré predstavuje. Donald Trump je namyslený, egoistický, márnivý narcis, ktorý mentálne, psychologicky či morálne nie je spôsobilý byť prezidentom Burkina Fasso, a už vôbec nie Spojených štátov amerických. Kamala Harris je nádoba prázdna, hlúpa, ktorá teraz svoj centrizmus iba predstiera, ale je nástrojom, symbolom a maskotom radikálneho progresivizmu, ktorý nenávidí Západnú (kresťanskú) civilizáciu, ako sa historicky ustanovila, a Spojené štáty americké, ako ich zamýšľali ich otcovia zakladatelia. Takže prezidentské voľby by som vynechal a volil do Kongresu či vo voľbách štátnych a komunálnych. Keby mi však niekto dal na výber (ako raz jeden študent), „Máte len tri možnosti, Donald, Kamala, alebo smrť (myslené moja smrť), ktorú možnosť by ste si vybrali?“, neochotne by som odpovedal: „Donald“. Prečo? On predstavuje pozíciu, ktorá vníma človeka ako originálnu, jedinečnú bytosť, nie ako primárne príslušníka skupiny, kolektívnej entity (definovanej pohlavím, rasou, triedou, sexuálnou orientáciou, cis- alebo trans- genderom). Naopak, Kamala Harris a progresívci nevidia človeka primárne ako originálneho jednotlivca, ale ako príslušníka kolektívu definovaného pohlavím, rasou, sexuálnou orientáciou či genderom. A to je podľa mňa cesta do politického pekla a k neslobode.
Mária Sliacka, krajská tajomníčka KDH pre BB kraj, správkyňa Nadácie Opora
V prvom momente ma napadlo, že by som volila Trumpa. Som totiž ovplyvnená osobnými skúsenosťami. Pri mojej práci pre medzinárodné organizácie som na Ukrajine zažila návštevu Bidena, v tom čase bol ešte viceprezident. Organizovali sme program pre jeho manželku. Pracovala som pre organizáciu s centrálou v USA a videla časť tejto politiky v praxi. Zároveň som zažila spoluprácu s jednou dámou, ktorá vyšla z jeho kabinetu, zrovna v čase, keď začala ďalšia fáza vojny na Ukrajine a do strednej Európy utekali ľudia z Ukrajiny. Musím priznať, že celé moje vnútro sa búrilo proti rozhodnutiam a politike, s ktorou som sa stretla. A preto nemám dôveru ani v Kamale. Reprezentuje pre mňa vsetko, s čím som sa posledné roky pracovne nestotožňovala. Na druhej strane pri diskusiách v Bruseli som počúvala názor, že síce Trump je aký je, ale ľudia z jeho tímu by boli lepší pre americkú ekonomiku. Tiež zaváži nazor, že jeho politika je bližšia ku konzervatívnym hodnotám. Najjednoduchšie by bolo odpovedať, že by som asi nešla voliť. Ale viem, že by som tak neurobila. Pretože si myslím, že dospelý človek, ktorý sa pohybuje vo verejnom živote by sa mal vedieť rozhodovať a svoje rozhodnutie vedieť zdôvodniť. Je fakt, že nie som Američanka a ťažko sa mi k tomu vyjadruje. Preto sa na to musím pozrieť inak. A nakoniec priznávam, že by som volila Kamalu. Myslím si totiž, že by sme sa mali snažíť nielen o kresťanské hodnoty, ale rovnako aj slušnosť v politike. A podporiť Trumpa, znamená zmieriť sa s tým, že konzervatívne hodnoty bude reprezentovať človek, ktorý je hrubý, vulgárny, arogantný a chýba mu akákoľvek morálka. Čo je tiež konzervatívna hodnota. Bolo by to ako keby som si mala na Slovensku vybrať, či nás bude reprezentovať Zuzana Čaputová alebo Andrej Danko, či Rudolf Huliak. Z toho istého dôvodu som v konečnom dôsledku nakoniec volila Zuzanu Čaputovú, aj Ivana Korčoka. Hoci sa s nimi v mnohom nestotožňujem.
Patrik Daniška, Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku
Nepodporil by som nikoho, ale súkromne, ako volič, by som volil Trumpa. Trump si podľa mňa získal určitý rešpekt pro-life komunity počas svojho prvého prezidentského úradu, najmä vďaka dodržanému sľubu, že bude menovať takých sudcov, ktorí sa pridŕžajú originálneho významu ústavy. To viedlo k zrušeniu rozhodnutia Roe v. Wade, čo predstavuje významné víťazstvo pro-life hnutia v USA. Žiaľ, v posledných rokoch a zvlášť mesiacoch Trump otočil, a dosiahol, že celá republikánska strana opustila veľkú časť svojich pro-life postojov. Trump dosiahol, že pro-life hnutie v USA stratilo svojho reprezentanta v politike, ktorým doposiaľ republikánska strana bola. Pro-life hnutie to veľmi oslabuje, ak chcú niektoré veci presadiť na národnej úrovni, nemajú za kým ísť. Napriek tomu je Trump lepším kandidátom ako Harrisová, ktorá je oveľa radikálnejšou predstaviteľkou potratov, gender ideológie, LGBT ideológie a iných excesov progresivistického hnutia.
Ján Figeľ, politik, bývalý predseda KDH
V záujme mierovej iniciatívy, ktorej som ako moderátor súčasťou a ktorá už od jari prebieha s podporou Vatikánu, nemôžem vyjadriť svoj personifikovaný názor, ale pár programových myšlienok zdieľam rád: USA sú považované za silného obhajcu a protagonistu slobody a demokracie. Avšak sloboda a demokracia musia v záujme sebazáchovy rešpektovať, chrániť a podporovať základné hodnoty, na ktorých stojí spolužitie ľudí a národov a rozvíja sa stabilita, pokoj, spravodlivosť a spoločné dobro PRE VŠETKÝCH. Miera zodpovednosti každého spoločenstva je určená mierou jeho vplyvu. Z tohoto pohľadu sú USA na prvom mieste v zodpovednosti za stav a vývoj vo svete. To neznamená poslanie byť svetovým policajtom. To je pozvanie k rozumnej, konštruktívnej a dôveryhodnej politike, ktorú potrebujú USA doma, ale aj Európa a svet navôkol. Obrazne povedané, Socha slobody pri pobreží Ameriky v New Yorku potrebuje (dnes chýbajúcu) dvojičku v podobe Sochy zodpovednosti. Takýto celkovo zrelý a vyvážený politický program potrebujeme všetci. Takúto politiku aktívne podporujem doma i v medzinárodných vzťahoch.
Slavomír Gregorík, zahraničný tajomník, KDH
Ako zahraničnému tajomníkovi KDH mi neprináleží k tomu zaujímať verejné stanovisko. S USA sme mali dobré vzťahy počas administratív prezidentov Trumpa aj Bidena a som presvedčený, že to tak zostane naďalej, nech by bol zvolený ktokoľvek. Každý z kandidátov prináša trochu iné príležitosti na rozvoj spolupráce. Zároveň si myslím, že bez ohľadu na víťaza, preorientovanie väčšej pozornosti USA na Áziu je nezvratný proces a Európa sa musí naučiť spoliehať viac sama na seba.
Andrej Kolárik, Šéfredaktor portálu Spoločné dobro
Realisticky vychádzam z toho, že voľby sú medzi dvoma uchádzačmi o post prezidenta spolu s ich viceprezidentmi. Preto American Solidarity Party, ktorá mi je myšlienkovo bližšia, nepovažujem za skutočnú voľbu a na konci dňa ide o súboj Trump+Vance a Harris+Walz. O osobnostných kvalitách a defektoch Trumpa si môžeme myslieť všeličo, ale jeho vyzývateľku považujem pre kresťana a konzervatívca za nevoliteľnú. Zároveň J.D. Vance je z môjho pohľadu kvalitný kandidát, ktorému dôverujem a preto by som volil Republikánov.
Pavol Kossey, Podpredseda, Fórum kresťanských inštitúcii
Naozaj je to ťažká voľba. Je smutné, že jedna z najstarších demokracií ponúka svojim občanom iba takúto možnosť voľby. Ak by som teda mal voliť, volil by som D. Trumpa, pre jeho predsa len menej ľavičiarsko-progresivistické postoje.
Milan Krajniak, politik
Hlasoval by som za Donalda Trumpa. Počas jeho prvého prezidentského obdobia sa USA ekonomicky darilo, nezačal žiadnu novú vojnu, plnil svoje sľuby. Ako kandidátov na sudcov Najvyššieho súdu navrhol konzervatívnych sudcov, ktorí zvrátili rozhodnutie Roe vs Wade. Naproti tomu Kamala Harris je reprezentantkou militantného progresívneho socializmu, jej zvolenie by bolo akútnym ohrozením slobody, bezpečnosti a ekonomiky. Moja voľba je preto jednoznačná.
Marian Čaučík, poslanec NR SR za KDH
Keby som mohol hlasovať v amerických voľbách, myslím, že všeobecne by som bol volič republikánov. V týchto prezidentských voľbách som sklamaný z republikánskeho kandidáta na prezidenta, lebo nespĺňa moje kritériá na morálneho, predvídateľného a čnostného politika, ktorému by som mohol bez obáv dať svoj hlas. Naopak, miera nemorálnosti v jeho prípade je až zarážajúca. Keďže však žijem na Slovensku a nie v Spojených štátoch, nebudem sa vyjadrovať ku konkrétnej podpore alebo nepodpore ich prezidentských kandidátov.
Anna Andrejuvová, za Hnutie Slovensko
Najdôležitejšou hodnotou v politike je pre mňa ochrana života. Americký volebný systém zužuje voľbu na dvoch kandidátov. Hoci na oboch stranách vnímam určité kontroverzie, volila by som kandidáta, ktorý presadzuje právo každého počatého dieťaťa na život. Želám USA konzervatívnu zmenu, preto verím vo víťazstvo Donalda Trumpa a J.D. Vancea ako silného viceprezidenta.
Ján Baránek, politický analytik
Jednoznačne by som volil D. Trumpa. Môžeme mať voči nemu x výhrad. Vyzerá, ako figúrka zo Simpsonovcov. Mimikou a rétorikou pripomína Benita Mussoliniho. Ma silácke reči, ako za jeden deň ukončí vojnu na Ukrajine. Menej lucidní mu vyčítajú, že zmenil názor na interrupcie. No – nezmenil. Zmenil slová pred voľbami. Pokiaľ však sledujete dôslednejšie spravodajstvo z USA, je všeobecný konsenzus na tom, že je to len predvolebný kompromis a snaha o získanie hlasov. Pre niekoho je to možno oportunizmus, pre niekoho politika. Ale – odporúčam všetkým kritikom, aby si prečítali, aspoň zbežne, jeho neoficiálny predvolebný program, resp. zámery, ktoré Trump po prípadnom zvolení chce realizovať. Nájdete ich v dokumente, ktorý vypracovala Heritage foundation „Project 2025“. Tento projekt je zameraný na prípravu komplexného politického programu a tréningu personálu pre potenciálnu konzervatívnu administratívu, ktorá by mohla nastúpiť po prezidentských voľbách v roku 2024. Napríklad, Trump chce vymeniť cca. 14 tis. úradníkov naprieč administratívou, čím chce výrazne oslabiť tzv. Deep state. Je tu aj pasáž o potrebe zrušiť cenzúru na sociálnych sieťach, čoho sme ako konzervatívni kresťania dennodenne svedkami a „obeťami“, atď…
Tým, že sa Trumpovi podarilo zmeniť personálno-ideologické zloženie Najvyššieho súdu USA, podarilo sa mu zrušiť rozhodnutie Roe vs. Wade, (čo bolo významné rozhodnutie Najvyššieho súdu Spojených štátov z roku 1973 a legalizovalo interrupcie na federálnej úrovni) a zachránil tým tisícky nenarodených životov. A čo je veľmi dôležité – Trumpov izolacionizmus nám dáva nádej, že napr. veľvyslanectvo USA v Bratislave prestane zasahovať do našich vnútorných záležitosti.
Kamala Harris je kandidátka, ktorá nie je schopná vládnuť. Jej posledný rozhovor pre CBS musel byť dodatočne upravovaný a niektoré otázky vymazané, lebo odpovede Kamaly Harrisovej neboli vysielateľné. Mimochodom Kamala Harris po začatí rusko-ukrajinského konfliktu vyjadrila podporu Ukrajine, lebo, podľa nej, je Ukrajina členským štátom NATO. Nehovoriac o jej podpore potratom, čo je jedným z hlavných bodov jej predvolebného programu. Je isté, že v prípade víťazstva Kamaly vojna na Ukrajine bude pokračovať a budú umierať ďalšie tisícky mladých mužov a civilistov. Som kresťan. Ale nie len pre to je ochrana a prípadná záchrana života pre mňa absolútnou prioritou. Tu nie je potrebné nič relativizovať, ani mudrovať o tom, v čom Trump nie je štátnický, a podobné marginálne pseudoargumenty. Skrátka Trump.