Súdržnosť spoločnosti, sociológia ju nazýva kohéziou alebo „my-cítením“, je veľmi vzácna súčasť spoločného dobra. Čím viac sa súdržnosť v súčasnej individualistickej spoločnosti oslabuje až stráca, o to viac ju potrebujeme objavovať ako vzácnu hodnotu a hľadať cesty k jej obnove. Kolektivistická kultúra totalitnej komunistickej spoločnosti nás sebaobranne zatláčala do súkromia rodiny, čím oslabila to „my-cítenie“ v mnohých. Súčasná individualistická kultúra puto so spoločnosťou oslabuje ľahostajnosťou voči spoločnému dobru, v mene vlastných záujmov.
Obnovila našu súdržnosť so spoločnosťou sloboda, získaná v roku 1989? Alebo sme ako jednotlivci naštartovali inú podobu nesúdržnosti akceptovaním individualizmu v konzumistickom duchu? Alebo nás priťahujú nové technológie „komunikácie“ v sólo štýle?
Časopis Christ in der Gegenwart /Kresťan v súčasnosti/ publikoval v čísle 30/2024 rozhovor so sociologičkou Juttou Allmendingerovou, členkou Pápežskej Akadémie sociálnych vied. Rozhovor nám poskytuje stručnú analýzu tohto javu v súčasnej nemeckej spoločnosti a ponúka rady, ako sa podieľať na zvrátení individualizujúceho trendu v demokratických spoločnostiach.
Aké sú príčiny, že sa ľudia uzatvárajú do „bublín“ rovnakého politického zmýšľania? Azda ako ochrana pred extrémistami ľavého či pravého konca politickej škály? A kresťania? Mnohých uzatvára nedostatok ekumenickej mentality, iných bázeň z fundamentalizmov rôzneho odtieňa či z progresivistického zrieďovania kresťanského posolstva v politickom ringu.
Sociologička Jutta Allmendinger cituje viaceré skutočnosti, ktoré boli v nemeckej spoločnosti príčinou oslabenia súdržnosti spoločnosti:
- Mnohí si postoj „my“ interpretujú a zažívajú ako sociálnu silu rodinnej a priateľskej súdržnosti, ostatné je mimo nás;
- vysoký pomer zamestnaných žien mení štruktúru a podmienky na trhu práce a ich individuálne zvládanie a prežívanie v ich rodinách;
- nároky novodefinovaných sexuálnych identít diverzifikujú spoločnosť;
- prílev silnej migrácie národov z menej známych kultúrnych pozadí a strach z nich;
- nároky, ktoré kladú na celú spoločnosť krízové javy ako zmena klímy, málo známe nové ponuky z transformácie digitálneho prostredia…
Na zvládanie spomenutých i ďalších nových javov v spoločnosti je nutne potrebná lepšia komunikácia. Lebo lepšie poznanie odbúrava strach a je cestou k posilneniu dôvery voči novým a neznámym javom. Aby sa tieto dva nesmierne dôležité poklady spoločnosti rozvíjali, sú podľa pani sociologičky potrebné „miesta stretávania“. Jednu z možností vidí v stretávaní zástupcov rôznych, i kontroverzných, politických platforiem. Jej nedávny projekt takého stretnutia na námestí v durinskom meste Gera hodnotí ako plodnú výmenu názorov a postojov aj s extrémistickými živlami zo strany AfD. Po rozhovoroch s mnohými ľuďmi z predsudkami opradeného prostredia, kde bol dôvod obávať sa aj útokov, konštatuje: „Po piatich hodinách som získala iný obraz o tom, čo viedlo ľudí k tomu, aby volili stranu AfD“….
Podľa autorky cirkvi majú prirodzenú schopnosť vytvárať takéto miesta stretávania. Veď v chrámoch sa stretávajú ľudia rôzneho pôvodu, veku, spoločenského statusu. Autentickým odovzdávaním kresťanského posolstva možno v miliónoch ľudí osloviť ich vnútorný svet a nasmerovať ich k dôvere k ľuďom, Božím deťom. K vylepšovaniu komunikácie by nemalo chýbať školské i občianske vzdelávanie a orientácia v aktuálnych spoločenských otázkach demokratického zriadenia spoločnosti.
Pre medziľudské vzťahy je dôvera nevyhnutnou podmienkou. A čo je dôvera v spoločenskom rozmere? Od rána do večera stretávame okolo seba situácie – v doprave, v obchode, na úradoch a inde – ktoré sú založené na dôvere, že veci fungujú, že naše očakávania a potreby budú viac alebo menej naplnené. Pani Jutta Allmendingerova cituje odbornú autoritu v oblasti sociológie, Niklasa Luhmanna: „Dôvera znamená, že mám zdôvodnenú predstavu, ako sa bude môj partner rozhovoru správať.“Alebo: „Bez dôvery by som nemohol ani ráno vstať…“
Ako budovať dôveru v spoločenskom rozmere? V medziosobnej komunikácii je to pravdivosť v reči a skutkoch. V spoločenskom rozmere budovaniu dôvery slúžia rôzne opatrenia podporujúce transparentnosť peňažných tokov, spoľahlivosť vo zmluvných vzťahoch, právne pravidlá ai.
A čo môžeme robiť my? Buďme ľuďmi hodnými dôvery!
Terézia Lenczová