Opozičné strany v Gruzínsku, ktoré neuznávajú výsledky parlamentných volieb z 26. októbra, žiadajú opakované voľby. Na zhromaždení, ktoré opozícia zvolala na pondelok večer do centra Tbilisi, to vyhlásil Giorgi Vašadze, jeden z lídrov strany Jednota-Národné hnutie, spolu s požiadavkou na opakované voľby pod dohľadom medzinárodnej volebnej autority. Informovala o tom stanica Echo Kavkaza, píše TASR. Na výzvu proeurópskej opozície prišli pred budovu parlamentu v centre Tbilisi vyše 15.000 ľudí, aby protestovali proti výsledkom sobotňajších parlamentných volieb, ktoré považujú za sfalšované.
Vašadze v príhovore vyhlásil, že opozícia a jej prívrženci považujú sobotňajšie voľby za nelegitímne. Informoval, že opozícia bude bojkotovať parlament, ktorý vzišiel z týchto volieb, a odmieta všetky poslanecké mandáty. Deklaroval, že opozícia je odhodlaná „bojovať, kým nevyhráme, a sľubujeme, že vyhráme„. Opätovné konanie parlamentných volieb označil za „veľmi špecifickú požiadavku„, pričom zdôraznil, že ich „musí usporiadať medzinárodná ustanovizeň“ špecializujúca sa na volebný proces. Vašadze odmietol akékoľvek rokovania s deklarovaným víťazom volieb, doteraz vládnucou stranou Gruzínsky sen. Doplnil, že akékoľvek „rokovania a dohody sa budú týkať jedine opakovaných volieb„. Zhromaždeným sa prihovorila aj gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová. Informovala, že hovorila so západnými lídrami, s ktorými sa zhodli, že parlamentné voľby v Gruzínsku boli nelegitímne. Tieto tvrdenia odmietol gruzínsky minister spravodlivosti Rati Bregadze ako absolútne nepodložené. Premiér Irakli Kobachidze kritizoval opozíciu za neschopnosť uznať volebnú porážku:
„Opäť sa opakuje to, čo sa deje pri každých voľbách. Opozícia sa nedokáže prispôsobiť volebnej porážke a spolu s ňou stoja tie mimovládne organizácie, ktoré celé roky bojovali za netransparentnosť vlastných financií, a v skutočnosti vidíme, čo bolo dôvodom toho všetkého,“ povedal Kobachidze počas zasadnutia vlády.“
Vo vzťahu k zahraničnej politike premiér Irakli Kobachidze za stranu Gruzínsky sen označil integráciu do Európskej únie ako hlavnú prioritu: „Máme veľmi dôležité priority zahraničnej politiky a najvyššou prioritou je, prirodzene, európska integrácia. Očakávame reštart vzťahov, ktorý sa podľa nášho názoru uskutoční v intenzívnom režime od začiatku budúceho roka.“, s očakávaným dátumom vstupu do Európskej únie v roku 2030 , čiže so 6-ročným horizontom.
Výsledky volieb uznali sa víťazovi zablahoželali aj susedné Arménsko rovnako ako aj Azerbajdžan. Maďarský premiér Viktor Orbán pricestoval do Tbilisii, aby zablahoželal vládnej strane Gruzínsky sen k víťazstvu, pričom označil Gruzínsko za konzervatívny, kresťanský, pro-európsky štát . Ako napísala agentúra Reuters, maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó, ktorý Orbána v Tbilisi sprevádza, v pondelok na sociálnej sieti napísal, že výsledok volieb v Gruzínsku je pre liberálov „škaredou porážkou„. Gruzínsky sen čelil silnej kritike zo strany EÚ a Spojených štátov za niektoré svoje politické rozhodnutia, ale aj za zbližovanie sa s Ruskom. Strana však stále tvrdí, že plne podporuje snahy Gruzínska o vstup do EÚ.Ako zdôraznil maďarský premiér, namiesto neustáleho mentorovania, Gruzínsko potrebuje našu podporu na svojej ceste do Európy. (TASR, Agenda.ge)
Foto: X (Twitter, Geo News (@GeoTienou)