Píše Andrej Kolárik.
TBILISI: Opozícia ani Európska únia (s výnimkou Maďarska) neuznali výsledky volieb v Gruzínsku a Európsky parlament dokonca vyzval na sankcie proti gruzínskej vlády. Keďže žiadali opakovanie volieb pod medzinárodným dohľadom, novozvolený gruzínsky premiér Irakli Kobachidze, ktorého legitimitu tým prakticky popierali, označil prístupový proces do EÚ za holý nástroj vydierania a odmietol zasahovanie niektorých európskych politikov a byrokratov do parlamentných volieb. Vo štvrtok gruzínsky premiér prerušil prístupové rozhovory do EÚ, na čo vypukli masívne protesty, ktoré prebiehajú štyri po sebe nasledujúce dni.
Dňa 30. novembra Američania pozastavili strategické partnerstvo s Gruzínskom, aj v súvislosti s krtikou gruzínskych silových zložiek, ktoré proti pro-európskym demonštrantom nasadili vodné delá. Demonštanti začali pred budovou gruzínskeho parlamentu stavať barikády a nasadili aj ohňostroje proti silovým zložkám. Tie sa snažili nasadiť proti demonštrantom aj hasičov, ktorí sa však pridali na stranu demoštrantov a vodu, ktorou mali zasiahnuť proti davu, vyliali na zem.
https://twitter.com/i/status/1863103171091927508
Novozvolený gruzínsky premiér vyjadril nádej, že situácia sa upokojí po tom, ako Donald Trump prevezme úrad prezidenta USA. Zároveň označil postoj Európskej únie za pokrytecký, najmä čo sa týka prehliadania hrubého, systematického násilia násilných skupín a označil postupy gruzínskych silových zložiek za dokonca prekonávajúce americké a európske štandardy.
Zdroje: TASR, Teraz.sk, Visegrad24, Agenda.ge