Na čele britských konzervatívcov bude po prvý krát žena tmavej pleti Kemi Badenoch, pôvodným menom Olukemi Olufunto Adegoke, s jorubskými koreňmi v juhozápadnej Nigérii, narodená v anglicku.
Na čele Toryovcov tak vystriedala Rishiho Sunaka, ktorého rodina pochádza z indickej diaspóry v Keni a Tanzánii.
Prvým ministrom a predsedom Škótskej národnej strany (!) bol do mája Humza Haroun Yousaf, ktorého rodičia imigrovali z pakistanského Pandžábu. Takisto starosta Londýna Sadiq Khan pochádza z pakistanskej rodiny, ktorý starostuje od roku 2016. Vo Walese do augusta tohto roku bol na čele exekutívy Vaughan Gething, ktorého otec bol Velšan v Zambii a matka domorodá Zambijčanka. Otec premiéra susedného Írska, Leo Varadkara, sa narodil v indickom Bombaji.
Britskú politickú scénu veľmi úspešne kolonizujú elity s koreňmi z krajín britského impéria. Je neuveriteľné, ako v jednom konkrétnom momente boli na čele exekutívy Spojeného kráľovstva, Londýna, Walesu, Škótska a susedného Írska politici s nebritským pôvodom. V čase, keď trpezlivosť Angličanov s bezbrehou imigráciou skončila, by sa dalo očakávať, že nominálne Konzevatívna strana by si do svojho vedenia vybrala niekoho skutočne konzervatívneho, napríklad nejakého kríženca medzi Scrutonom a Tolkienom. A vybrali si Nigérijčanku.
Možno Britániu čaká osud podobný veľkému Egyptu, ktorému po smrti Kleopatry vládli striedavo Rimania, Gréci, Arabi, Čerkesi, Turci či Albánci, skrátka cudzie elity a domáci boli redukovaní na nepolitickú masu felláhov.
Prvý rad zľava doprava: Kemi Badenoch, Rishi Sunak, Sadiq Khan, Druhý rad, zľava doprava: Humza Haroun Yousaf, Vaughan Gething a Leo Varadkar.