ALEPPO: Islamistické skupiny v Sýrii spustili rozsiahlu ofenzívu v severnej časti krajiny a ovládli historické centrum Aleppa.
V priebehu štvrtka a piatka spustili povstalecké sily, ktoré doteraz ovládali severozápadné dve tretiny provincie Idlíb rozsiahlu ofenzívu, počas ktorej sa dostali k juhozápadným predmestiam Aleppa.
Medzi zoskupeniami, ktoré sa zúčastnili ofenzívy sú :
- Al Fatah al-Mubín („Veľký výboj“): sunnitskí islamisti
- Hajat Tahrír al-Šam („Organizácia pre oslobodenie Levanty“): sunnitskí islamisti, čiastočne saláfisti
- Fajlaq al-Šam („Légia Levanty“): aliancia 19 islamistických zoskupení, viacero z nich malo väzby na Moslimské bratstvo
- Liwa Asifat al-Šamál („Brigády severného hurikánu“): kedysi sekulárni, dnes islamisti
- Hnutie Núr ad-Dín Zenkího: saláfistickí islamisti
- Džaíš al-Izza („Armáda slávy“): sunnitskí islamisti
- Harakat Ahrar al-Šám al-Islamíja („Islamské hnutie slobodných v Levante“): „Revolučný salafizmus“ a revizionistický džihádizmus
Všetky skupiny, ktoré sa ofenzívy proti kedysi najväčšiemu sýrskemu mestu Aleppu zúčastňujú sú teda skrz-naskrz sunnitskí islamisti. Pred začiatkom vojny v Sýrii bolo Aleppo jedným z najvýznamnejších kresťanských centier celej Levanty (žilo tam asi 250,000 kresťanov), pričom Arméni tvorili najpočetnejšiu kresťanskú skupinu . V dôsledku vojny sa počet kresťanov v Aleppe zredukoval na stále významné číslo 100,000. Mesto bolo predmetom štyri roky trvajúcej bitky medzi vládnymi silami, ktoré bránili západnú polovicu mesta, a povstaleckými skupinami, ktoré okupovali východné časti mesta medzi rokmi 2012 a 2016 a mesto ďalej utrpelo výrazné škody v dôsledku zemetrasenie v minulom roku.
Zdá sa, že islamisti využili moment oslabenia kľúčových spojencov sýrskej vlády – a to proiránskej koalície, najmä ochromenie Hizballáhu a zapojenosť Rusov na Ukrajine, aby mohli spustiť túto ofenzíve proti jednému z najdlhšie súvisle obývaných miest na planéte.
V čase písania článku postúpili povstalecké sily z juhozápadných predmestí do samotného centra Aleppa.
Zdroje : Twitter (predtým X), Liveuamap.
Comment