Medzinárodná televízna sieť EWTN priniesla v polovici mája reportáž o mierovej iniciatíve na pôde Vatikánu. Neskôr aj slovenské médiá začali analyzovať jej obsah. Portál Aktuality.sk ako prvý priniesol článok o zmierovacej misii politika a kandidáta KDH do europarlamentu Jána Figeľa medzi ruskou a americkou stranou. Bývalý líder kresťanských demokratov a eurokomisár s podporou pápeža Františka moderuje rokovania medzi zástupcami veľmocí vo Vatikáne.
Ide o iniciatívu súkromnej britskej Nadácie Clementy. Vatikán vďaka dôvere a dlhodobej podpore dialógu s cieľom mieru umožnil spoluprácu a uskutočnenie prvého stretnutia relevantných zástupcov z USA a Ruska. Príprava zámeru a stratégie trvala vyše dva roky. Ja som bol pozvaný zakladateľom rodinnej nadácie Pierrom Louvrierom. Poznal ma z každoročných konferencií a stretnutí so Sv. Otcom v Ríme.
Pápež František je informovaný o iniciatíve prostredníctvom svojich blízkych spolupracovníkov. Rokovania na pôde pápežskej akadémie vied sa zúčastnil arcibiskup Mons. Bernard Ardura. Záujem Sv. Otca je úprimný, a jeho podpora pre hľadanie riešenia prebiehajúcich konfliktov je známa. Tradíciou zachovaný a rešpektovaný titul pápeža je „Pontifex Maximus“, teda najvyšší staviteľ mostov.
Moje meno je predstaviteľom Svätej stolice známe, keďže som ju navštívil nielen ako komisár EÚ, ale opakovane ako Osobitný vyslanec EÚ pre náboženskú slobodu vo svete. Tá úloha bola prelomová, veľmi citlivá a dobre prijatá v medzinárodnom prostredí. Bol som prvým a aktívnym vyslancom EÚ pre túto agendu. Moje vymenovanie v máji 2016 bolo oznámené predsedom Európskej komisie Junckerom a predsedom EP Schultzom práve vo Vatikáne. Bola to reakcia na migračnú krízu v Európe a agenda časovo súvisela s vypuknutím vojny s ISIS na Blízkom východe. Na jednej strane bolo týmto militantným hnutím zneužívané veľké náboženstvo – islam. Na druhej to znamenalo kruté až genocídne prenasledovanie náboženských a etnických menšín v Iraku a Sýrii. Za štyri roky som navštívil mnohé krajiny vrátane USA a Ruska, vystupoval som za EÚ na veľkých a významných podujatiach. Prispel som k záchrane životov a slobody vyše 20 osôb v Pakistane, Sudáne, Iráne a na Kube. Dodnes ma vo svete pozývajú na podujatia týkajúce sa náboženskej slobody pre všetkých. Náboženská sloboda je hlboko a silne spojená s dôstojnosťou človeka. Je to otázka života a smrti pre takmer 300 miliónov ľudí vo svete.
Mojou úlohou bola príprava celej koncepcie rokovaní, ich zameranie, teda vízia kvalitatívne nových vzťahov a následne sondáž v hlavných inštitúciách a centrách moci o prijateľnosti a realizovateľnosti tento iniciatívy. Spolupracujem s expertami z viacerých oblastí a krajín na formulovaní návrhov. Na samotnom rokovaní 13. apríla som bol predsedajúcim na seminári o témach záujmov a výziev pre obe strany. V podstate to znamená moderovanie diskusie a formulovanie záverov.
Náboženstvo zohráva v dejinách národov a rozvoji medzinárodných vzťahov stále veľmi dôležitú úlohu. Vatikán má dvetisícročné dejiny plné skúseností. Jeho úsilie pre mier je kontinuálne. A často sa ukázalo v niektorých konfliktoch ako rozhodujúce. Poviem to takto: Jednostranné kroky či iniciatívy riešenia doteraz nepriniesli. Rovnako dopadne aj očakávaná konferencia vo Švajčiarsku. Vatikán sa jej zúčastní, ale zároveň podporuje a hľadá cesty k dialógu a pozitívnej zmene vzťahov vo svete.
Zástupcami USA a Ruska boli relevantné osoby. Majú politickú dôveru na vysokej úrovni, ale na dialógu v náboženskom, etablovanom prostredí Vatikánu sa zúčastnili ako súkromné osoby. Súčasťou programu bol aj veľký koncert v jednom z chrámov v Ríme. Vystúpili na ňom poprední umelci z krajín, ktoré zažívajú konflikty. Umelci prišli z Arménska, Azerbajdžanu, Palestíny, Izraela, Ruska, Ukrajiny, ale aj z Egypta a USA. Umenie a krása nás pozývajú k ľudskosti a spoločenstvu.
Cieľom iniciatívy je hľadať a v dialógu definovať cestu ku kvalitatívnej zmene vzťahov – od konfrontácie k spolupráci. Jej vyjadrením majú byť konkrétne projekty, ktoré realizujú spoločný záujem, sú vzájomne výhodné a otvorené pre účasť ďalších krajín. Víziou je vytvorenie stability a bezpečnosti od Anchorage na Aljaške cez Európu a strednú Áziu až po Vladivostok na Kamčatke. Logicky, takýto cieľ zahŕňa a predpokladá zastavenie vojny na Ukrajine.
Obe strany si uvedomujú záťaž a dôsledky pokračujúcej konfrontácie. Za dobrý znak považujem fakt, že sa stretnutie vôbec uskutočnilo, že sa konalo s dôverou Vatikánu, že je záujem o pokračovanie v dialógu a že ten je zameraný na praktické riešenia. Aj Schumanov bezprecedentný plán pre mier v Európe ponúkal praktickú solidaritu pre predtým znepriatelené Francúzsko a Nemecko a ďalšie štáty.
Vojna je ničivá pre Ukrajinu a škodí všetkým, okrem zbrojárskych firiem. Rastie sila iných svetových centier, EÚ má na prahu svojich dverí dva veľké vojnové konflikty. Rastú hlasy a vôľa hľadať pozitívnu zmenu. Mier je potrebný a je možný. Ale úsilie o mier musí prevýšiť vojnové sily deštrukcie.
O rokovaniach som informovali aj vicepremiéra Roberta Kaliňáka, keďže zastupuje a informuje premiéra v tomto období. Doručil som mu aj osobný video-pozdrav zranenému premiérovi od štátneho sekretára Vatikánu kardinála Pietra Parolina so želaním skorého a plného uzdravenia.
Keď sa aktuálne niekto pokúša o mierové aktivity, čelí riziku, že bude odsúdený ako Putinov užitočný služobník, a to bez ohľadu, akokoľvek nezávislé a úprimné sú jeho snahy. Príkladom je samotný pápež František, ktorému sa dostalo podobných prívlastkov. Vatikán sa nebojí obviňujúcich rečí, aj keď posolstvá a postoje pápeža Františka sú často mediálne dezinterpretované, ba býva atakovaný za úprimné úsilie o mier a bratstvo medzi ľuďmi a národmi. Mnohí za ním chodia, fotia sa s ním, ale jeho posolstvá v politickom pôsobení nerešpektujú.
Ako prvý Osobitný vyslanec EÚ pre náboženskú slobodu som roky žil a pôsobil v opozícii voči záujmom militantných, fundamentalistických skupín a sietí. Prestal som informovať o svojich cestách a stretnutiach vopred, aby som nezvyšoval riziká ani sebe, ani rodine, ani druhým. Bez odvahy, vytrvalosti a profesionálneho nasadenia spolu s podobne zmýšľajúcimi by som však nezachránil nikoho. Vyše 20 zachránených osudov je nielen pre mňa veľkou satisfakciou.
V prípade vojny v susedstve ide o tisíce a tisíce nevinných životov, ktoré treba uchrániť. Bez odvahy, vytrvalosti a služby spoločnému dobru to nepôjde k lepšiemu. Pokoj je ovocím spravodlivosti. Preto národná, európska i svetová politika musí usilovať o viac účinnej a reálnej spravodlivosti. Treba menej myslieť na lídrov, a viac pamätať na strádajúcich a trpiacich ľudí. Silná Európa, to je predovšetkým spravodlivá Európa. Slovensko má v nej svoje dôležité poslanie a miesto. Aj preto sa naďalej medzinárodne angažujem.
Foto z 13. apríla 2024 vo Vatikáne. Organizátori rokovania Pierre Louvrier, Mons. Bernard Ardura a Ján Figeľ.