Donald Trump poskytol od amerických volieb prvý rozhovor progresívnemu médiu NBC News. Kristen Welker kládla zvolenému prezidentovi nasledujúce otázky.
Republikáni majú teraz kontrolu snemu a senátu. Čo plánujete dosiahnuť za prvých 100 dní v úrade?
Urobíme niečo s hranicou. Niečo veľmi silné a veľmi mocné. To bude náš prvý signál smerom k Amerike, že nehráme s falošnými kartami. Ľudia ktorí k nám prichádzajú v miliónoch, ale väčšina z nich by tu nemala byť. V zahraničí sa vyprádzňujú väznice a zariadenia pre duševne chorých a prichádzajú v húfoch do našej krajiny. Toto chceme zmeniť. Zameriame sa na kriminalitu v mestách a budeme spolupracovať s demokratickými guvernérmi. 25 najhorších miest je ovládaných demokratmi, ale my chceme s nimi spolupracovať na riešení kriminality a bezpečnosti.
Jedna z prvých vecí ktorú urobím, bude zníženie daní. Je to veľmi dôležité pre hospodárstvo.
Tieto dve veci budú veľmi vitálne a veľmi dôležité.
V kampani ste sľubovali ukončenie inflácie a nižšie ceny. Aktuálne plánujete zaviesť clá voči najväčším obchodným partnerom USA. Ekonómovia sa zhodujú, že toto opatrenie prinesie väčšiu infláciu. Môžete sa zaručiť, že americké rodiny nebudú platiť viac ako doteraz.
Nič nemôžem zaručiť. Ani čo bude zajtra nemôžem zaručiť. Clá a tarify nám však pomôžu získať do štátneho rozpočtu 100-vky miliárd dolárov. Tarify sú pre mňa najkrajšie slovo. Prečo by sme mali dotovať Kanadu sumou 100 miliárd ročne a Mexiko 300 miliárd ročne a nič za to nedostávať? Budem sa zasadzovať za presun výroby do USA a budem chrániť USA pred nelegálnou migráciou a drogovými kartelmi exportujúcimi pre rodiny a našu krajinu zničujúce drogy. Clá a tarify nám pomôžu splatiť 35 triliónový dlh USA.
V USA je 20 štátov, ktoré majú minimálnu mzdu 725 USD. Zvážite zvýšenie tejto minimálnej mzdy?
Budem o tom hovoriť s príslušnými guvernérmi a prehodnotíme to, tak aby to neublížilo podnikaniu, ako sa to stalo v Kalifornii, kde kvôli neúmernému navýšeniu minimálnej mzdy nevedia podnikatelia ľudí zaplatiť a podnikania im vo veľkom krachujú. Budeme to citlivo a individuálne prehodnocovať.
Odvoláte šéfa FEDu Jeroma Powella?
Myslím, že nie. Zatiaľ nie.
Celý rozhovor si môžete vypočuť tu: