Viktor Orbán propaguje seba samého a Maďarsko ako konzervatívny a pro-rodinný štát. Je to pravda? Aká je skutočná situácia v Maďarsku? Môžeme o tomto štáte povedať, že je úspešný, že skutočne pracuje pre ľudí?
Prvýkrát, čo sa Viktor Orbán dostal do väčšieho konfliktu so zahraničím, nebolo pre hodnotové otázky, ale pre otázku postavenia Maďarskej národnej banky voči štátu, teda v otázke ekonomickej. Celkovo hospodárska situácia v Maďarsku nie je ktovieako úžasná. Maďarsko trpí podobnými problémami ako Slovensko a nie je vidno, že by maďarské vlády mali nejaký plán, stratégiu alebo schopnosti zabezpečiť krajine prosperitu a vytrhnúť ju zo závislosti na veľkých zahraničných investíciách. Práve naopak, v Maďarsku sa objavujú tendencie, ktoré hospodárstvu veľmi neprospievajú.
Vždy je podozrivé, ak sa používajú selektívne daňové úľavy a štátne dotácie vo veľkom množstve a s nejasnou legislatívou. Veľmi podozrivé je tiež zníženie ochrany zamestnancov, čo dáva možnosť maďarským a zahraničným firmám, aby lacnejšie vyrábali. Rovnako sa Maďarsko využíva ako sídlo zahraničných firiem za účelom zníženia daní, tzv. cross-border tax optimalisation, ktorá oberá štáty o peniaze. Štátne intervencie umožňujú vznik monopolov v odvetviach ako sú vydavateľstvá, zmenárne, a predaj tabakových výrobkov. Toto nepôsobí ako politika v záujme obyčajných ľudí, ale ako politika v záujme zopár podnikateľov.
Rovnako v médiách prišlo posledné roky ku koncentrácii vlastníctva do rúk podnikateľov, ktorí majú blízko Fideszu, a Orbánova vláda s tým nič neurobila, aj keď mediálna pluralita je nevyhnutná na boj proti korupcii a úradným prešľapom. Keď nemá maďarská vláda čo skrývať, prečo sa napríklad verejnoprávna/štátna televízia sa zmenila na orgán, ktorý nekriticky podporuje vládu? Opozičné médiá sú zvyčajne odkúpené spoločnosťami blízkymi Fideszu a buď zmenili svoj spôsob písania z kritického na provládny, alebo boli ako denník Népsabadság zrušené.
Prečo Maďarsko spolupracuje s totalitnými a nekresťanskými štátmi, napríklad s developerom zo Spojených arabských emirátov podpísalo Maďarsko zmluvu v hodnote 5,5 miliárd dolárov o výstavbe budapeštianskeho sídliska. Spolupracuje takto so štátom, ktorý stojí predovšetkým na utláčaných ázijských robotníkoch, ktorí žijú v neľudských podmienkach a navonok šíri primitívnu konzumnú kultúru luxusu, drahých áut a polonahých influenceriek.
Ďalej tu máme čínske investície. Prinášajú reálne Maďarsku nejaké benefity? Seriózna krajina by sa mala snažiť budovať si svoj vlastný priemysel a inovácie, nie zo seba robiť dobrovoľne montážnu linku štátov z druhého konca sveta. Ale čo je zaujímavé, že stavbu takýchto tovární a infraštruktúrnych projektov musí niekto zrealizovať a čínske stavebné firmy sem z druhého konca sveta neprídu. Takže motivácia Orbána nemusí byť rast Maďarska, lebo ten tie investície reálne neprinesú, ale jednoducho iba zákazky pre jeho spriatelených maďarských stavebných podnikateľov.
Je pekné, že sa Maďarsko zastáva utláčaných kresťanov na blízkom východe, ale prečo mlčí pri zásahoch Čínskej vlády do štruktúr katolíckej cirkvi?
Takto môžeme uvažovať o tom, že Orbánovi ide jednoducho o to, aby vyplatil svojich finančných podporovateľov z radov maďarských oligarchov a podnikateľov a máločo iné ho zaujíma. Pravdaže, takto by to Viktor Orbán nemohol prezentovať na verejnosti, pretože by ho nikto nevolil.
Keď sa objaví kritika voči takémuto štýlu vládnutia, musí sa vedieť brániť. A na to aby sa mohol brániť, potrebuje dokázať ľuďom, že jeho kritici ho v skutočnosti nekritizujú za to, že rozpredáva krajinu, ale za to, že je konzervatívny.
Ono je veľmi jednoduché, ako by určite dosvedčil aj náš pán premiér, dať sa do pozície obete progresívneho Bruselu a všetkým rozprávať, že oni ma kritizujú preto, lebo som proti LGBT ideológii, nie preto, že som skorumpovaný.
Takže ak by Orbán chcel zakryť svoje správanie, nerobil by to inak. A obzvlášť jednoduché je to pri Maďaroch, ktorí už celé stáročia majú pocit ohrozenia z okolitých štátov a národov a posledných sto rokov ešte aj pocit krivdy pre Trianon. Nič nie je jednoduchšie ako podsúvať maďarskej verejnosti, že ostatní sa proti mne spojili pre moju odlišnosť.
Nemusí to byť tak, ako som vyššie napísal a Fideszu môže skutočne záležať na kresťanských a konzervatívnych hodnotách. Určitá podpora kresťanskej morálky v Maďarsku aj na medzinárodnom poli zo strany Fideszu funguje a zaslúži si pochvalu. Keď sa však pozrieme napríklad na maďarskú pôrodnosť, stabilne sa drží pod udržateľnou hranicou 2 deti na osobu. A Maďarsko má viac rozvodov na 1000 obyvateľov ako napríklad Nemecko, Holandsko alebo Slovensko. Takže kto vie…
Ján Jánošík