Poslanci Kresťanskej únie Anna Záborská a Richard Vašečka podali na prerokovanie parlamentom návrhy súvisiace so zmenami v zákone o dani z príjmov a v zákone o umelom prerušení tehotenstva.
„V Kresťanskej únii sme presvedčení, že každý ľudský život si zaslúži ochranu od počatia, o to viac od času, keď mu už bije srdce. V čase demografickej krízy sa stáva táto téma ešte dôležitejšou. Rovnako ako život chceme chrániť viacdetné rodiny, ku ktorým sa štát správa macošsky. Svojimi opatreniami ich trestá za to, že sa starajú a vychovávajú viac ako dve deti. To chceme zmeniť navrátením daňového bonusu pre viacdetné rodiny,“ vysvetlil Milan Krajniak, predseda Kresťanskej únie.
Vývoju demografie neprospejú zmeny v zákone o dani z príjmov, ktoré sa týkajú daňového bonusu na deti. Prijaté konsolidačné opatrenia ho viacdetným rodinám výrazne zosekali alebo zoťali na nulu.
„Zníženie daňového bonusu bez ohľadu na počet detí bude mať neprimeraný vplyv na väčšie rodiny. Vláda tak vykrátila daňový bonus, že tí rodičia, ktorí v hrubom zarobia viac ako 3632 eur nedostanú nič, a to bez ohľadu na počet detí, keďže krátenie sumy sa uplatňuje na každé jedno dieťa samostatne. Je pritom veľký rozdiel, či sa z tejto sumy rodičia starajú o jedno alebo päť detí. Tento problém by sa vyriešil, ak by bol prijatý ešte v rámci rokovania o konsolidácii môj pozmeňujúci návrh, ktorý sme dnes pretavili do samostatného návrhu. Navrhujeme, aby sa daňový bonus nekrátil rodičom, ktorí vychovávajú tri a viac detí,“ vysvetlila Anna Záborská.
Podľa slov Milana Krajniaka, „mnohé rodiny dnes váhajú, či mať viac ako jedno alebo dve deti, a to z dôvodu finančnej náročnosti vrátane nákladov na bývanie. Poskytovaním cielenej daňovej podpory, ako sú zvýšené daňové úľavy, môže štát zmierniť niektoré z týchto finančných záťaží. Fiškálna politika štátu zameraná na väčšie rodiny je strategickou investíciou do populačnej stability, ekonomickej produktivity a sociálnej súdržnosti našej krajiny.“
Základným cieľom návrhu novely zákona o umelom prerušení tehotenstva je skrátenie obdobia v ktorom je možné podstúpiť umelé ukončenie tehotenstva tak, aby zodpovedalo prvému dokumentovateľnému prejavu zdravého vývoja plodu, ktorým je tlkot srdca. „Vedecké dôkazy potvrdzujú, že prítomnosť detekovateľného tlkotu srdca v období po 7. týždni vývoja plodu je kľúčovým ukazovateľom, ktorý signalizuje životaschopné tehotenstvo. Preto navrhujeme skrátiť lehotu pre umelé ukončenie tehotenstva z doterajších dvanásť na osem týždňov,“ vysvetlila Anna Záborská.
Okrem vedeckej roviny má skrátenie obdobia, v ktorom je možné podstúpiť umelé ukončenie tehotenstva, aj morálnu rovinu. „Politici majú morálnu povinnosť prijímať také právne predpisy, ktoré odrážajú záväzok chrániť ľudský život v každom štádiu. Právne predpisy v prospech života sú súladné so širšími zásadami ľudských práv, najmä s myšlienkou, že žiadny človek by nemal byť zbavený života bez riadneho procesu,“ dodal Richard Vašečka.
Predkladatelia v dôvodovej správe upozorňujú aj na skutočnosť, že potraty znižujú pôrodnosť spôsobom, ktorý môže mať dlhodobé dôsledky pre spoločnosť, napríklad nedostatok pracovných síl, starnutie populácie a hospodársku nestabilitu. Slovensko bude totiž v rámci EÚ jeden z najrýchlejšie starnúcich štátov, čo bude mať za následok prudký rast miery ekonomickej závislosti medzi štátmi únie.
Zdroj: Kresťanská únia