Maronitský patriarcha Mor Bešara Boutros al-Rai minulý týždeň počas liturgie zdôraznil naliehavú potrebu zvoliť prezidenta Libanonu a posilniť národnú jednotu, keďže nadišiel čas odložiť spory.
Samir Geagea, predseda strany Lebanese Forces, prehovoril na verejnosti po prvý raz od smrti Hasana Nasralláha, generálneho tajomníka Hizballáhu, pri izraelskom bombardovaní veliteľstva Hizballáhu v Bejrúte.
Samir Geagea vyzval na urýchlené zvolenie prezidenta Libanonu a implementáciu rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN s číslami 1701, 1559 a 1680, ktoré sa týkajú južného Libanonu a odzbrojenia Hizballáhu. Zároveň obvinil Hizballáh z toho, že obyvateľom Libanonu vzal právo rozhodovať o vojne a mieri, akoby štát neexistoval, pričom poznamenal, že vojna nikomu nepomohla – ani Libanonu, ani Gaze.
Podobne sa vyjadril aj Sami Gemayel, predseda maronitskej strany Kataíb, ktorý požadoval dodržiavanie ústavy, Taífskej dohody a medzinárodných rezolúcií. Rovnako odmietol, aby mala nejaká frakcia možnosť zatiahnuť celý Libanon do vojny. Nevidí však realistickú šancu, že by prezident mohol byť zvolený, kým vojna neskončí, pričom dodal, že ukončenie vojny je v rukách Iránu.
Gebran Bassil, predseda maronitskej strany Free Patriotic Movement, vyhlásil, že nechce, aby Libanon slúžil ako bojisko pre iné štáty na riešenie svojich sporov, a vyzval na okamžité prímerie, keďže priama izraelská okupácia by viedla k ešte väčšej destabilizácii Libanonu.
Pozícia libanonského prezidenta je neobsadená od konca októbra 2022, predovšetkým preto, že kresťanská politická scéna je rozdelená medzi prosunnitský tábor (kam patria strany Lebanese Forces a Kataíb) a prošiitský tábor (kam patrí Free Patriotic Movement). Podľa Taífskej dohody, ktorá ukončila občiansku vojnu v Libanone, táto funkcia patrí maronitským kresťanom, zatiaľ čo premiérom býva sunnitský moslim a predsedom parlamentu šiitský moslim. Maronitská cirkev je východnou katolíckou cirkvou, ktorá uznáva autoritu pápeža, no má vlastnú liturgickú tradíciu. Pomerne známy je maronitský svätec, Svätý Šarbel Maklúf.
Izrael útočí predovšetkým na ciele v južnom Libanone, v zázemí mesta Týros. Ide o oblasti, ktoré obývajú prevažne šiiti, a ktoré sú silnou baštou Hizballáhu.
(Zdroj: Kataeb.org, ndtv.com, Republic of Lebanon: National News Agency, SyriacPress)
foto: FB Kataeb.org