Majú voľby zmysel? V demokratickej spoločnosti sú nástrojom prirodzenej výmeny elít. Keď to jedni pri moci pokazia, prídu voľby, tam sa im to spočíta a k moci prídu iní. A tak sa zvyknú striedať pri moci raz jedni, raz druhí.
Ako je to však v Európskej únií? Prakticky od svojho vzniku jej dominuje koalícia európskych frakcii EPP (Európskych ľudovcov), Sociálnych demokratov a Renew Europe (predtým ALDE, združuje liberálov, vrátane Progresívneho Slovenska).
Zdá sa však, že nič také sa nekoná. Ursula von der Leyenová, ktorá doteraz stála na čele Európskej komisie, bude pravdepodobne znovuzvolená. Už hneď po voľbách oslavovala volebné víťazstvo, a to aj napriek tomu, že vôbec nekandidovala. Zdá sa, že je načase si opäť pripomenúť najslávnejší prejav architekta Brexitu v európskom parlamente, kde sa pýta: „ Kto ste? Kto Vás zvolil? (..) Aký mechanizmus máme , aby sme Vás mohli odvolať?“ Ak by sa prihováral našej medvedičke (meno Ursula je zdrobnenina z latinského Ursa, čo znamená medvedica), určite by tam spomenul jej zlyhania ako ministerky obrany a kšefty pri nákupe Pfizeru.
Ak posolstvo eurokratov tým, čo chceli skutočnú zmenu v Bruseli bolo: budú eurovoľby, voľte usilovnejšie, zdá sa, že žiadna zmena sa nekoná. Samozrejme, akýkoľvek náznak výmeny moci v Bruseli je a priori podozrivý ako ohrozenie demokracie a Európskej únie. Tú treba ochrániť tak usilovne pred populizmom (rozumej: prehratými voľbami) že sa ešte raz obetujeme a čert to nechcel, zas sme nemohli inak, len si opäť skočiť do náručia a pokračovať ako doteraz.
Posun nálad doprava sa rozhodli ignorovať, hoci národno-konzervatívne sily jednoznačne triumfovali vo Francúzsku a Taliansku a ľavicovoliberálna koalícia v Nemecku dostala totálny výprask. No nič, psy štekajú, karavána ide ďalej. V podobnom duchu tweetoval aj Viktor Orbán.
Aby voľby do Európskeho parlamentu mali skutočne zmysel, treba aby čas od času dochádzalo aj ku zmenám pri kormidle.