Poznáte tie prípady, keď ste sa zúčastnili nejakej prednášky, konferencie, prezentácie, porady alebo aj kázania, či dokonca len bežného rozhovoru, pričom ste od hovoriacich nemali nijaké väčšie očakávania, avšak ako ste daných ľudí počúvali a počúvali, postupne Vám „padala sánka“, a vo Vašej mysli sa zrodilo konštatovanie: „Vau, ako múdro daný človek hovorí. Skadiaľ to má?“ Sprevádzal Vás možno aj pocit Vašej malosti a daný človek vo Vašich očiach rástol a rástol.
Spomínam si na mnohé obdobné prípady zo svojho života, a vonkoncom sa netýkajú len akademického, pracovného, alebo náboženského života, ale aj slov zo strany niektorých rodinných príslušníkov, priateľov, susedov, či starších remeselníkov a robotníkov, s ktorými som za študentských čias brigádoval. Spoločným menovateľom všetkých týchto prípadov bola múdrosť.
Všetci poznáme naše slovenské príslovie. „Lepšia rada nad zlato.“ Obdobne túto pravdu vystihuje biblická kniha Prísloví: „…múdrosť je cennejšia než šperky, nevyrovnajú sa jej nijaké vytúžené veci.“ (Prísl 8,11 SEB) a „O čo lepšie je získať múdrosť ako rýdze zlato a nadobudnúť rozumnosť namiesto striebra!“ (Prísl 16,16 SEB). Dôvody, prečo si vážime múdrosť viac ako akékoľvek bohatstvo sú jasné. Bohatstvo nám môže pomôcť v niektorých oblastiach života, ale nijako nezaručí, že náš život bude požehnaný, v zmysle dosahovania a žitia rôznorodých telesných, duševných a duchovných opravdivých dobier. Naopak, múdrosť pôsobí v každej sfére nášho života a jej plodom sú rôznorodé dobrá, niekedy aj vrátane bohatstva, a to nie len v majetkovej, ale i duchovnej sfére. Zoberme si poučenie napríklad zo života kráľa Šalamúna, keď si od Boha žiadal zo všetkých možných vecí práve múdrosť (rozvahu, chápavosť) a Boh na jeho požiadavku odpovedal: „Dávam ti múdre a rozvážne srdce, takže tebe podobnému nebolo pred tebou a nebude ani po tebe. Dám ti aj to, o čo si nežiadal: bohatstvo a slávu, aby sa ti po celý život nikto spomedzi kráľov nevyrovnal.“ (1Krľ 3,12-13 SEB).
Múdrosť však nie je len lepšia ako nejaké bohatstvo. Múdrosť nás aj fascinuje. Je v nej niečo krásne. Práve preto máme už od detstva tak radi rôzne rozprávky, bájky a príbehy, v ktorých sú ukryté mnohé poklady múdrosti. Práve na tému rozprávok aj Albert Einstein povedal: „Ak chcete, aby boli vaše deti inteligentné, čítajte im rozprávky. Ak chcete, aby boli vaše deti viac inteligentné, čítajte im viac rozprávok.“ A rozprávky vonkoncom nie sú len pre deti. Neraz som pri čítaní rozprávok mojim deťom dostal odpovede na otázky, ktoré som si v danom čase niesol v srdci a ponaučenia z nich ma nasmerovali na veci, ktoré sú vo väčších hĺbkach nášho života.
Aká je však múdrosť? Asi najkrajšia charakteristika múdrosti, s akou som sa stretol, je uvedená v biblickej knihe Múdrosti: „Veď v nej je duch rozumný a svätý, jedinečný, mnohostranný, jemný, hybký, prenikavý, nepoškvrnený, jasný, nepremenlivý, milujúci dobro, bystrý, nezadržateľný, dobročinný, ľudomilný, pevný, stály, pokojný, všemohúci, všetko vidiaci, prenikajúci všetkých duchov — chápavých, čistých, najjemnejších. Múdrosť je totiž pohyblivejšia než akýkoľvek pohyb, pre svoju čistotu prechádza a preniká cez všetko. Veď je dychom Božej moci, je neporušeným výronom slávy Všemohúceho, preto do nej nemôže vniknúť nič poškvrnené. Je odbleskom večného svetla, bezchybným zrkadlom Božieho pôsobenia a obrazom jeho dobroty. Hoci je len jedna, môže všetko, hoci ostáva rovnaká sama v sebe, obnovuje všetko, a keď z pokolenia na pokolenie prechádza do zbožných duší, tvorí Božích priateľov a prorokov. Veď Boh miluje iba toho, kto spolunažíva s múdrosťou. Ona je nádhernejšia ako slnko, prevyšuje celý hviezdny svet, pri porovnávaní so svetlom sa potvrdzuje jej prednosť. Po svetle totiž nasleduje noc, ale proti múdrosti zloba nič nezmôže.“ (Múd 7,22-30). Múdrosť je fascinujúca!
Pravdou však je, že nie je múdrosť ako múdrosť. Existuje pravá múdrosť a existuje aj jej paškvil. Pravá múdrosť je múdrosť, ktorá: „prichádza zhora, je predovšetkým čistá, potom pokojamilovná, vľúdna, ústretová, plná milosrdenstva a dobrého ovocia, bez predsudkov a bez pokrytectva.“ (Jk 3,17 SEB). Paškvil múdrosti reprezentuje „múdrosť“, ktorá nie je zhora, ale je: „prízemná, telesná a diabolská“ (Jk 3,15 SEB). Biblický Sirachovec na tento paškvil hovorí: „Múdrosť neznamená vyznať sa v zlom, ani rozumnosť neznamená radiť sa s hriešnikmi.“ (Sir 19,22 SEB).
Biblia nám o človeku, ktorý získal múdrosť hovorí, že je blažený: „Blažený človek, čo našiel múdrosť, a muž, čo získal rozumnosť!“ (Prís 3,13 SEB) a „Blažený muž, čo sa oddáva múdrosti a čo o nej rozumne uvažuje.“ (Sir 14,20 SEB). Každý, kto patrí alebo chce patriť medzi týchto blažených, si musí v pokore uvedomiť, že múdrosť je dar, ktorý sa nemá odložiť niekde do šuplíka, ale má sa využívať aj pre spoločné dobro: „Ak je múdrosť utajená a poklad ukrytý, aký je úžitok z jedného i z druhého? Lepší je človek, ktorý skrýva svoje bláznovstvo, ako človek, ktorý skrýva svoju múdrosť.“ (Sir 20,30-31 SEB).
Áno, v múdrosti je krása, ktorá nás fascinuje, ale tiež sila, skrz ktorú môžeme obstáť vo všetkých svojich životných zodpovednostiach, bojoch a skúškach: „Múdrosťou sa buduje dom a rozumnosťou sa upevňuje.“ (Prís 24,3 SEB), „Múdrosť posilňuje múdreho viac ako desiati mocní, ktorí sú v meste.“ (Koh 7,19 SEB) a „Lepšia je múdrosť ako nástroje boja…“ (Koh 9,18 SEB). Múdrosť je fascinujúca!
Chýba nám múdrosť? V pravde a pokore musíme iste skonštatovať, že určite áno. Apoštol Jakub nám odporúča: „Ak sa však niekomu z vás nedostáva múdrosti, nech prosí Boha, ktorý dáva štedro a bez výčitiek, a dostane ju.“ (Jk 1,5 SEB). Ak chceme získať múdrosť, najlepšie je ísť priamo k jej prameňu, ktorým je podľa slov apoštola Pavla Kristus: „Lebo v ňom sú ukryté všetky poklady múdrosti a poznania.“ (Kol 2,3 SEB).
Sám Ježiš nám hovorí: „Kráľovná z juhu vystúpi na súde proti mužom tohto pokolenia a odsúdi ich, lebo ona prišla až z konca zeme počúvať Šalamúnovu múdrosť. A hľa, tu je niekto väčší ako Šalamún.“ (Lk 11,31 SEB). Múdrosť, ktorú nám môže sprostredkovať Ježiš, nie je od nás ďaleko, je v Božom Slove, ktoré je v dnešnej dobe v našom životnom priestore už k dispozícii každému (napr. https://biblia.sk/citanie/seb/mk/1).
Najčistejšiu vodu múdrosti môžeme načerpať práve zamýšľaním sa nad Ježišovým životom opísaným v Evanjeliách. Zamýšľaním sa nad Ježišom, ktorý chodil po tomto svete v radostiach i bolestiach srdca obdobne, ako chodíme po našich životných cestách dnes my. Nie nejakým umelým, historickým, či tradicionalistickým Ježišom, ale skutočným živým človekom a opravdivým Bohom, ktorý za nás z lásky obetoval svoj život na dreve kríža a vydobyl nám spásu.
Múdrosť je fascinujúca!
Karol Vojtko
Otec, manžel a muž, milujúci svoju rodinu a krajinu, ktorý chce byť najlepším vyjadrením toho, kým má byť, trochu lepším dnes, ako bol včera, vedomý si toho skadiaľ kam ide a posilňovaný slovom „…lebo, Ty si so mnou.“.