Zástupcovia Národného pochodu za život zaslali po uskutočnení tohto masového podujatia, na ktorom sa zúčastnilo 40 000 občanov Slovenskej republiky, začiatkom októbra list prezidentovi SR, poslancom NR SR, predsedom parlamentných strán, premiéra SR a vybraným ministrom vlády Slovenskej republiky *.
Z oslovených predsedov strán a ministrov, ktorých požiadali aj o stretnutie, sa zatiaľ ozval sekretariát ministra zahraničných vecí a európskych záležitosti Juraja Blanára. Stretnutia s ministrom Jurajom Blanárom sa 28.10.2024 zúčastnili organizátori Národného pochodu za život Patrik Daniška, Renáta Ocilková a Tomáš Kováčik. Pánovi ministrovi odprezentovali manifest a požiadavky Národného pochodu za život ako aj ďalšie príbuzné témy. Rokovanie prebiehalo v atmosfére pochopenia a podobných pohľadov na otázky ochrany života, rodiny, manželstva, detí a demografie doma i v zahraničí. Ministrovi Blanárovi predstavili požiadavku 40 000 pochodujúcich chrániť všetkých ľudí, vrátame nenarodených detí zrušením potratového zákona, ako aj možnosť postupných krokov k tomuto cieľu (napr. tzv. zákona o tlkote srdca, kedy by potraty boli dovolené len do momentu zachytenia tlkotu srdca dieťaťa) ako aj podpory tehotných matiek v núdzi i podpory rodiny. Hovorili tiež o dôležitosti dlhodobých vízií pre budúcnosť – v minulosti to bola požiadavka prvého Národného pochodu za život na zadefinovanie manželstva do ústavy SR, ktorá sa po pochode stala realitou. Ako veľmi dôležitú a naprieč politickým spektrom akceptovateľnú tému identifikovali tému demografickej zimy, ktorá zásadne zasiahne Slovensko.
Na výzvu na stretnutie sa neskôr ozval aj sekretariát Ministerstva práce sociálnych veci a rodiny SR s tým, že sa so zástupcami Národného pochodu za život stretne pán štátny tajomník Marián Valentovič. Po príchode na stretnutie 19. novembra bol pán štátny tajomník ospravedlnený pre zaneprázdnenosť a stretnutie viedla riaditeľka Odboru dôchodkového sporenia. Stretnutia sa zúčastnila aj riaditeľka Odboru analýz. Prebrali témy, ktoré sa týkajú tohto ministerstva, dotkli sme sa nevyhnutnosti a potreby rozlišovania medzi rodinou a sociálnou politikou, zdôrazňovali sme tému demografie a prebiehajúcej demografickej zimy ako aj potrebu analyzovať dôvody, pre ktoré nastal prudký prepad pôrodnosti v ostatných 2 rokoch na Slovensku. Zdôraznili potrebu meniť kultúru na prorodinnú – znižovať vek vstupu mladých do manželstva ako aj vek prvorodičiek. Samozrejmosťou bola téma pôrodnosti, venovali sme sa čiastočne aj opatreniam z iných krajín ako napríklad naviazanie niektorých podporných rodinných opatrení na status manželstva. Zdôraznili tiež potrebu podporovať čiastkove úväzky najmä pre matky po rodičovskej „dovolenke“. Na pani riaditeľku odboru analýz sa obrátili s požiadavkou na to, aby výskumy realizované ministerstvom a jeho organizáciami skúmali aj rodinný status skúmaných osôb (v manželstve, kohabitujúci pár, slobodný rodič…) ako aj praktizovanie náboženského života ako parametre skúmania rôzneho rodinného správania sa obyvateľstva. Taktiež zdôraznili potrebu zistiť dôvody, pre ktoré sa ľudia rozhodujú nemať deti. Zdôraznili sme samozrejme to, že nám ide o dodržiavanie najzákladnejšieho ľudského práva na život pre všetkých.
Pri téme rodinných poradní, ktoré ministerstvo rozširuje, zdôrazňovali aj potrebu, aby poradne pomáhali rodinám zachrániť ich pred rozvodom a rozpadom. Opakovane sa dotkli témy Rady vlády SR pre rodinu a demografický vývoj, ktorá je potrebná a v ktorej našou participáciou vyjadrujeme ochotu pomáhať štátu realizovať rodinné politiky – tak dôležité z pohľadu budúcnosti Slovenska. Rodinná politika je investícia, sociálna politika problémy hasí.
Organizátori národného pochodu za život vyjadrili nádej, že napriek zaneprázdnenosti pána ministra a štátneho tajomníka sa informácie zo stretnutia dostanú na príslušné miesta a Slovensko sa bude hýbať správnym smerom.