Na každý dialóg musia byť najmenej dvaja. A obaja musia byť ochotní spolu diskutovať. Vyžaduje to aj ochotu seriózne druhého vypočuť. V poctivom dialógu by malo ísť o hľadanie pravdy. Aj v dialógu konzervatívcov s liberálmi, či progresívcami.
Veľa inšpiratívnych slov pre každodenný život je vo Svätom Písme. Ježiš Kristus nás vedie i slovami, ako máme zaobchádzať so svojimi perlami. Myslí tým aj perly Ducha. Sú nám známe slová o nutnosti lásky k našim nepriateľom. To ale neznamená, že máme opúšťať overené kresťanské pozície, na ktorých stavali naši otcovia.
Život prináša zmenu, ktorá je znakom vývinu udalostí v čase. Blížia sa voľby na Slovensku. Zaznamenávame politický boj o hodnoty a o dôveru voličov. V našich modlitbách zaznieva aj: ,, Dedičstvo našich otcov zachovaj nám, Pane!“ Viera je často prameňom sily slovenského národa, ako sa to prejavuje od príchodu svätých Cyrila a Metoda k našim otcom.
Život prináša zmenu. Takou je aj príchod liberalizmu na Slovensko. Jeho nositeľmi sú liberáli a progresívci. Vzniká otázka možnosti dialógu liberálov s kresťanmi. Nedá sa tomu vyhnúť. Avšak tento dialóg je možný, len ak kresťania verne vytrvajú na svojich pozíciách za každých okolností. Treba ,,zatiahnuť na hlbinu“ našej viery v Ježiša Krista a vytrvať v láske k Bohu a ku blížnym. Treba ,,dobrom premáhať zlé“. Je to výzva aj v politickom zápase a dialógu.
Kresťanské strany sú konfrontované s liberálnymi tézami, ktoré sú často neprijateľné pre život. Ako to vidno napríklad pri liberálnej a progresivistickej podpore vrážd nenarodených detí interrupciami. Voličov progresívcov tvoria hlavne mladí, na ktorých je zameraná liberálna a progresivistická propaganda. Liberáli na to zneužívajú mediálne manipulácie svojimi médiami. Tento fakt oslabuje možnosť efektívneho dialógu kresťanských strán s liberálmi a progresívcami.
Efektívny dialóg je potom možný len za predpokladu vernosti žitým kresťanským hodnotám a princípom. Pri použití zrozumiteľných pojmov, ktorým mladá generácia porozumie.