Milý čitateľ!
Dnes, v utorok 15. októbra, je to presne pol roka od môjho prvého článku na portáli Spoločné dobro. Tento čas bol pre mňa i celý tím vzrušujúcou cestou budovania aktívnej komunity. Spoločne sme vytvorili platformu, ktorá sa stala miestom plodných diskusií o domácich aj zahraničných témach. Publikovali sme prvé rozhovory, rozšírili náš tím prispievateľov a na Instagrame sme získali už viac než 500 sledovateľov – čo je dôkazom vašej podpory a záujmu o hodnoty, ktoré zastávame.
S ohľadom na tieto úspechy by som rád upozornil na niekoľko noviniek:
1. Rubrika „Zo sveta a z domova“
Doposiaľ ste na našom portáli nachádzali prevažne komentáre a eseje, ktoré sa venovali aktuálnym, ale aj nadčasovým otázkam spoločenského života. Svet sa však dynamicky mení a my sme cítili potrebu prispôsobiť sa tejto zmene. Rubrika „Zo sveta a z domova“ bude prinášať správy a analýzy diania doma i vo svete, aby ste mali prehľad o udalostiach, ktoré považujeme za dôležité a hodné vašej pozornosti.
2. Nový pohľad: Civilizacionistika
Okrem našej tradičnej kresťansko-konzervatívnej perspektívy by som rád predstavil aj širší pohľad na civilizácie a ich vývoj. Odvtedy ,ako som na začiatku strednej školy náhodne narazil na jeden článok o vývoji civilizácii, ma tento spôsob uvažovania o dejinách fascinoval. Neskôr som objavil diela mysliteľov ako Samuel Huntington, Arnold J. Toynbee, Carroll Quigley, Oswald Spengler a český sociológ Jaroslav Krejčí.
Títo veľkí myslitelia skúmali cykly vývoja, vzostupu a úpadku civilizácií. Dnes, keď čelíme migračným tlakom a stretom odlišných civilizačných systémov, je táto téma viac než aktuálna. Verím, že pohľad na dejiny z vtáčej perspektívy nám pomôže lepšie pochopiť kto sme, odkiaľ pochádzame a kam smerujeme.
3. Novinky a newsletter
Napokon, dovoľ mi upriamiť tvoju pozornosť na nové okienko v spodnej časti našej stránky, kde sa môžeš prihlásiť na odber nášho newslettra. Takto budeš mať istotu, že ti neunikne žiadny dôležitý článok ani novinka.
Ďakujem za Tvoju dôveru a teším sa na Tvoju ďalšiu priazeň.
Andrej Kolárik,
Šefredaktor.