Kresťanstvo v politike býva častejšie identifikované s pravicou. Je to však moderné rozdelenie a musíme byť opatrní, aby sme v záujme politiky neohýbali naše náboženstvo. Pozrime sa, pokiaľ možno čo najnestrannejšie, na spoločné prvky ľavice a pravice s kresťanstvom.
Začnime tým menej známejším, a to síce ľavicovým kresťanstvom. Ľavicu si môžeme definovať ako hnutie za rovnosť, pomoc slabším a pokrok bez ohľadu na tradície. Evanjeliových veršov, ktoré by ľavicu stotožnili s Ježišovým učením je mnoho, nie úplne bez podloženia vyhlásil Michail Gorbačov: „Ježiš bol prvý socialista.“
Aj v priebehu cirkevných dejín sa objavovali a stále objavujú hnutia, u ktorých by sme dnes mohli vidieť ľavicové prvky. Spomeňme napríklad hnutie spirituálnych františkánov v 13. storočí. Aj dnes si františkánsky rád spájame s chudobou a pokorou. Spirituálni františkáni boli radikálnejšia verzia tohto mníšskeho hnutia, ktorí vyhlasovali majetok a bohatstvo za hriech. Táto vetva nakoniec zanikla, pretože začala byť neúmerne agresívna. Vo svojej dobe však predstavovala hnutie za spoločenstvá, kde má každý toľko čo potrebuje a nemôže sa vyvyšovať nad druhých.
Myšlienka evanjeliovej chudoby je dodnes žitá v mníšskych komunitách, ktoré majú mnoho spoločného so spoločenstvami, ktoré si zakladali komunisti a sympatizanti ľavice v odľahlých oblastiach, kde chceli žiť v dokonalejšej a morálnejšej spoločnosti, v našom prostredí má tomu najbližšie komunistická kolónia v Kirgizsku, kam sa spolu s inými presťahovala rodina A. Dubčeka.
Ak si spájame ľavicu s bojom za menšiny alebo utláčaných, môžeme spomenúť Bartolomea De Las Casas alebo Francisco de Vitoria, Španielov, ktorí sa zastávali domorodých Američanov počas koloniálneho obdobia. Abolicionistické hnutie za zrušenie otroctva zakladali a viedli kresťanskí aktivisti, čo vyvrcholilo pastorom Martinom Lutherom Kingom Jr.
V dvadsiatom storočí vznikla známa teológia oslobodenia, pri ktorej množstvo kresťanských intelektuálov v Latinskej Amerike prevzalo marxistické uvažovanie o chudobe a triednom boji, v záujme ochrany nižších vrstiev pred pravicovými diktatúrami.
Na špeciálnu diskusiu sú katolícke robotnícke hnutia, sociálna náuka cirkvi a angažovanie katolíkov v odborovom hnutí v USA a v ľavicovejšej Demokratickej strane.
Nechcem dokazovať, že kresťanstvo je ľavicové, dokonca si ani nemyslím, že by takýto dôkaz bol možný. Tvrdím len to, že v priebehu dejín sa mnohí kresťania angažovali v hnutiach, ktoré by sme dnes nazvali ľavicovými. A svoje názory si veľmi presvedčivo odvodili z Biblie a teológie.
Pravicový svetonázor zvykne zastávať tradíciu, autoritu a povinnosť. Ide o zjednodušenie, ale pravicu zvyčajne spájame s už existujúcimi inštitúciami a spoločenskými normami. Preto akonáhle sa kresťanstvo stalo rozšíreným a prestížnym, vytvorilo svoje inštitúcie a nabralo pravicový charakter.
Akokoľvek môžeme obdivovať ľavicu, na to, aby sa nejaké myšlienky udržali a organizácie mohli fungovať dlhodobo, musia byť založené na poriadku a hierarchii. Vo veľkých skupinách ľudí majú svoje miesto tradície, ktoré sa prirodzene vytvoria a povinnosti, ktoré skupina očakáva od jednotlivca za účelom spoločného prežitia.
Spolupráca katolíckej hierarchie so šľachtou a monarchiami v 19. a 20. storočí je zdôvodnená snahou vyhnúť sa neporiadku a utrpeniu, ktoré by priniesli spoločenské zmeny, čo sa napokon aj stalo vďaka vražedným ideológiám 20. storočia. Aj dnes sa kresťanská pravica snaží brániť spoločenské a kultúrne usporiadanie, ktoré tu vďaka kresťanstvu vzniklo.
Sám som rozmýšľal či by mal byť kresťan viac pravičiar alebo ľavičiar, a dospel som k nasledujúcemu záveru. Pravica a ľavica odrážajú Božiu spravodlivosť a Božie milosrdenstvo. My kresťania veríme, že Boh je zároveň férový, rozumný a poriadny a je Pán všetkého, pričom svet usporiadal na svoj obraz. Zároveň je však milosrdný a miluje každého bez rozdielu, aj tých najhorších. Takže politické zaradenie kresťana by do veľkej miery mohlo byť kombináciou medzi pravicou a ľavicou, inak povedané, môžeme si vybrať to najlepšie, čo nám politika ponúka a nenechať sa ovplyvňovať ľudskými nálepkami.
A čo si myslíte vy? Napíšte nám do komentárov, či podľa Vás kresťanov lepšie reprezentuje pravica alebo ľavica 🙂