PRETÓRIA: Dnes, 5. novembra protestovali desaťtisíce Afrikáncov proti zákonu BELA (Basic Education Law Amendment Act). Proti zákonu z dielne Afrického národného kongresu (ANC) prišli protestovať aj ich predstavitelia ich partnerov vo vláde národnej jednoty (GNU) z liberálnej Democratic Alliance a konzervatívnej afrikánskej strany Vryheidsfront Plus. Na čele protestu boli predsedovia oboch týchto strán John Steenhuisen (DA) a Pieter Groenewald (VF+). Obe strany musia zvážiť, či po prípadnom presadení kontroverzného zákona neodísť z vlády národnej jednoty. Strana Vryheidsfront Plus dosiahla v týchto voľbách iba 218 000 voličov , čo je menej ako polovica členov hnutia Solidariteit Beweging. Pieter Groenewald to vyhlásil za zneužitie moci a vyhlásil že ja hrdý Afrikánec a súčasťou tejto hrdosti je aj jeho jazyk. Protest podporil aj Gayton McKenzie zo strany Patriotic Alliance, ktorá čerpala svoju podporu najmä z multirasového obyvateľstva „Cape Coloureds“ zo Západného Kapska, sľubujúc, že zápas bude pokračovať. „Bude bojovať za afrikánčinu, pretože tá nikam neodchádza“
Protest zvolala inštitúcii afrikánskeho komunitného ekosystému Solidariteit Beweging, združujúca takmer 50 organizácii spolu s vyše 570 000 členmi.
O podstate sporu sme písali už v polovici októbra. Ide o to, že po novom bude o vyučovacom jazyku a výbere žiakov vláda a nie samotné školy. Vzhľadom na zjavný antagonizmus niekotrých predstaviteľov ANC proti afrikánčine, ako aj geografické aspekty rozloženia jednotlivých jazykov v Juhoafrickej republike, je zjavné, že by sa tým otvorili dvere úplnej likvidácii afrikánskych škôl. Je to v zásade zápas o právo na vzdelanie v materinskom jazyku – čoho popieranie (zatvorenie troch slovenských gymnázii) a nútená maďarizácia nakoniec viedla najskôr k mentálnemu odcudzeniu a neskôr ku geopolitickému oddeleniu Slovákov od Uhorska. V tomto duchu sa vyjadril aj predseda liberálnej strany Democratic Alliance John Steenhuisen: „Naša ústava je jednoznačná. Každý má právo vo vzdelaní v jazyku podľa svojho výberu. Tieto práva sú v našej ústave a nemožno ich len tak škrtnúť perom.“
Pre silný tlak afrikánskeho konzervatívneho ekosystému bola účinnosť sporných pasáži pozastavená na tri mesiace, hoci zákon ako taký už vstúpil do platnosti. Petícia proti zákonu dosiahla vyše 225 000 podpisov a dnes proti zákonu protestovalo vyše 10,000 ľudí, zväčša odetých v oranžových farbách.
„Bela je naša červená čiara. Odovzdávame tento odkaz všetkým politickým stranám vo vláde národnej jednoty, aby sa presvedčili, že rozumejú intenzite našich pocitov. Vyše 10 000 ľudí sa dnes zišlo, aby povedali, že nedovolia, aby im zobrali budúcnosť svojich detí“ povedal Dirk Hermann, predseda odborovej organizácie Solidariteit, jednej z kľúčových organizácii afrikánskeho komunitného ekosystému.
Ernst Roets z nadácie Afrikaner Foundation označil protest za historický moment pre juhoafrickú vládu, ktorá v dôsledku neho môže padnúť, a rovnako za historický moment pre afrikánsky národ, ktorý bude môcť ukázať svoju svornosť a organizovanosť. A dodám, že víťazstvo protestu ukáže aj silu a dôležitosť existencie konzervatívneho ekosystému.
Zdroje:
More than 10 000 protest participants made it heard – Bela is our red line – AfriForum
BELA Act: A Turning Point for South Africa – by Ernst Roets
Bela-protesaksie | Memorandum aan regering oorhandig | Maroela Media
Zdroj obrázku: X (predtým Twitter)
Comment