Každý, kto si čítava novozákonné časti Božieho Slova (Biblie), určite si už všimol to, že pri jednotlivých Božích pravdách a prisľúbeniach je uvedené, že sú dané skrze Ježiša Krista alebo v Ježišovi Kristovi.
Už apoštol Ján v úvode svojho evanjelia o Ježišovi Kristovi píše: „Všetko povstalo skrze neho a bez neho nepovstalo nič z toho, čo povstalo. V ňom bol život a život bol svetlom ľudí… Pravé svetlo, ktoré osvecuje každého človeka, prišlo na svet. Bol na svete a svet povstal skrze neho, a svet ho nepoznal… milosť a pravda prišli skrze Ježiša Krista.“ (Jn 1,3-17 SSV).
Najčastejšie však túto skutočnosť Kristovho prostredníctva: „Lebo jeden je Boh a jeden prostredník medzi Bohom a ľuďmi – človek Kristus Ježiš,“ (1Tim 2,5 SSV), zachytáva vo svojich listoch apoštol Pavol. Uvediem aspoň pár príkladov:
„A tak ospravedlnení z viery, žijeme v pokoji s Bohom skrze nášho Pána Ježiša Krista.“ (Rim 5,1 SSV).
„my máme iba jedného Boha, Otca, od ktorého je všetko a my sme pre neho, a jedného Pána, Ježiša Krista, skrze ktorého je všetko, aj my sme skrze neho.“ (1Kor 8,6 SSV).
„Lebo všetky Božie prisľúbenia, koľko ich je, v ňom sú ‚áno‘, a preto je skrze neho aj naše ‚amen‘ Bohu na slávu.“ (2 Kor 1,20 SSV).
„spasil nás nie pre spravodlivé skutky, ktoré sme my konali, ale zo svojho milosrdenstva, kúpeľom znovuzrodenia a obnovy v Duchu Svätom, ktorého na nás hojne vylial skrze Ježiša Krista, nášho Spasiteľa,“ (Tít 3,5-6 SSV).
Na počiatku mojej cesty obrátenia sa k Bohu, keď som mal niečo málo cez dvadsať rokov, sa ku mne dostala jedna knižka, popisujúca skutočný príbeh mladého muža, ktorého zajali niekde v Južnej Amerike miestni vzbúrenci a očakávali zaňho výkupné. Počas jeho väznenia v jaskyniach a tmavých malých búdach ho psychicky i fyzicky týrali, pričom si často myslel, že ho už idú zastreliť. Na tomto temnom mieste svojho života začal mať v stavoch bezvedomia nadprirodzené zjavenia a rozhovory s Ježišom, ktorý mu ukazoval mnohé zlé veci v jeho živote, ako drogy, neviazaný sex a ďalšie. Veci od samotného detstva až po jeho súčasnosť, akýsi jeho vlastný osobný súd. Tento muž sa neskôr dostal na slobodu a svoje svedectvo o týchto zjaveniach zapísal. Osobitne ma v jeho rozprávaní už vtedy upútalo to, že či už to boli anjeli, rôzni svätí, vrátane už skôr zosnulých predkov tohto muža, či celého neba, ktoré opisoval, vždy toto všetko videl tak, že to vystupovalo zo samotného Ježiša a potom sa to doňho aj vracalo. Tento obraz si často pripomeniem, keď sa niekde v Písme uvádza skrze Krista a v Kristovi.
Aj naše Nicejsko-carihradské vyznanie viery uvádza: „Verím v jedného Pána Ježiša Krista, jednorodeného Syna Božieho, zrodeného z Otca pred všetkými vekmi; Boha z Boha, Svetlo zo Svetla, pravého Boha z Boha pravého, splodeného, nie stvoreného, jednej podstaty s Otcom. Skrze neho bolo všetko stvorené.“
Započúvajme sa s pozornosťou na „skrze Krista“ a „v Kristovi“do týchto slov apoštola Pavla z listu Efezanom:
„Nech je zvelebený Boh a Otec nášho Pána Ježiša Krista, ktorý nás v Kristovi požehnal všetkým nebeským duchovným požehnaním. Veď v ňom si nás ešte pred stvorením sveta vyvolil, aby sme boli pred jeho tvárou svätí a nepoškvrnení v láske; on nás podľa dobrotivého rozhodnutia svojej vôle predurčil, aby sme sa skrze Ježiša Krista stali jeho adoptovanými synmi na chválu a slávu jeho milosti, ktorou nás obdaroval v milovanom Synovi. V ňom máme vykúpenie skrze jeho krv, odpustenie hriechov…., keď nám dal poznať tajomstvo svojej vôle… zjednotiť v Kristovi ako v hlave všetko, čo je na nebi aj čo je na zemi. V ňom, veď v ňom sme sa stali dedičmi… V ňom ste boli aj vy, keď ste počuli slovo pravdy, evanjelium o svojej spáse, a keď ste v neho uverili, označení pečaťou prisľúbeného Ducha Svätého,“ (Ef 1,3-13 SSV). „V ňom celá stavba pevne pospájaná rastie v svätý chrám v Pánovi, v ňom ste aj vy vbudovaní do Božieho príbytku v Duchu.“ (Ef 2,21-22 SSV). „V ňom máme odvahu a prístup v dôvere skrze vieru v neho.“ (Ef 3,12 SSV).
Alebo tiež do Pavlových slov listu Kolosanom:
„On je obraz neviditeľného Boha, prvorodený zo všetkého stvorenia, lebo v ňom bolo stvorené všetko na nebi a na zemi, viditeľné i neviditeľné, tróny aj panstvá, kniežatstvá aj mocnosti. Všetko je stvorené skrze neho a pre neho. On je pred všetkým a všetko v ňom spočíva. On je hlavou tela, Cirkvi. On je počiatok, prvorodený z mŕtvych, aby on mal vo všetkom prvenstvo. Lebo Boh chcel, aby v ňom prebývala všetka plnosť a aby skrze neho zmieril všetko so sebou, keď pre jeho krv na kríži priniesol pokoj všetkému, čo je na zemi aj čo je na nebi.“ (Kol 1,15-20 SSV). „Veď v ňom telesne prebýva celá plnosť božstva. V ňom ste aj vy naplnení. On je hlavou každého kniežatstva a mocnosti. V ňom ste boli obrezaní… vyzlečením hriešneho tela. S ním ste boli pochovaní v krste a v ňom ste boli s ním aj vzkriesení vierou v moc Boha, ktorý ho vzkriesil z mŕtvych. Aj vás… oživil s ním a odpustil nám všetky hriechy.“ (Kol 2,9-13 SSV).
Skúsme si to trochu predstaviť, to všetko stvorené a učinené skrz Ježiša Krista a existujúce v ňom, vrátane nás, pokrstených (ponorených) do Krista a jeho života, života, ktorý je len a len v ňom, nie v nás, či niečom alebo niekom inom. A všimnime si aj to spojenie s Kristom: „s ním ste boli pochovaní v krste, s ním aj vzkriesení vierou v moc Boha, aj vás oživil s ním“.
Pavol naše spoločenstvo s Kristom na iných miestach vyjadril napríklad v nasledovných súvislostiach:
„S Kristom som pribitý na kríž.“ (Gal 2,19 SSV).
„Ale ak sme zomreli s Kristom, veríme, že s ním budeme aj žiť.“ (Rim 6,8 SSV).
„hoci sme boli pre hriechy mŕtvi, oživil nás s Kristom – milosťou ste spasení“ (Ef 2,5 SSV).
„Ak ste teda s Kristom vstali z mŕtvych, hľadajte, čo je hore, kde Kristus sedí po pravici Boha!… Veď ste zomreli a váš život je s Kristom ukrytý v Bohu.“ (Kol 3,1-3 SSV).
Čo môžeme k tomu všetkému viac povedať? Iba ak jediný možný záver: Ak máme Ježiša Krista, to spoločenstvo s ním, máme všetko. Ak ho nemáme, nemáme v podstate nič.
Karol Vojtko
Otec, manžel a muž, milujúci svoju rodinu a krajinu, ktorý chce byť najlepším vyjadrením toho, kým má byť, trochu lepším dnes, ako bol včera, vedomý si toho skadiaľ kam ide a posilňovaný slovom „…lebo, Ty si so mnou.“.
Foto: Pixabay