Slovenský minister obrany Róbert Kaliňák hostil svojho azerbajdžanského náprotivka, generálplukovníka Zakir Hasanova na návšteve Slovenska. Róbert Kaliňák bol na návšteve v Azerbajdžane v máji tohto roku.
Túto návštevu odsúdila europoslankyňa za KDH Miriam Lexmann slovami: „Pýtam sa, to naozaj nikomu vo vláde neprekáža, že zbrane, ktoré bude Slovensko naďalej posielať režimu diktátora Alijeva sú používané proti arménskym kresťanom?„
Spomedzi všetkých možných štátov na zbrojárske kontrakty si minister obrany za stranu Smer-SSD vybral práve Azerbajdžan, ktorý v septembri minulého roka fakticky vyhnal Arménov z Archachu a spáchal na nich tak etnickú čistku pod faktickou hrozbou genocídy (známeho tiež pod názvom Náhorný Karabach), ktorý bol po stáročia obývaný arménskym národom a pri prvej možnej príležitosti vo vtedajšom Sovietskom zväze si jeho obyvatelia uplatnili svoje právo na sebaurčenie a požiadali o pripojenie k Arménsku. Azerbajdžanská okupácia Arcachu nasledovala po krutej 9-mesačnej blokád, pričom počas májovej návštevy Azerbajdžanu slovenský minister obrany nezabudol svojim azerbajdžanským hostiteľom zablahoželať k obnoveniu územnej celistvosti.
Zdroj: printscreen zo stránky Freedom House
Prečo Slovenská republika pestuje takéto čulé vzťahy v rovine vojenstva s režimom, ktorý na okupovanom území Arcachu zaviedol tak brutálny režim, že globálny index Freedom House dal tomuto územiu ako jedinému na svete záporné hodnotenie „-3“?
Freedom House je globálny index, ktorý sleduje rozsah občianskych a politických slobôd v jednotlivých štátoch na škály od 0 po 100, pričom najvyšší počet bodov dosahuje Fínsko (100) a donedávna najnižší počet bodov mal Tibet pod vládou Čínskej ľudovej republiky. Azerbajdžan však ukázal, že dno sa dá ešte preraziť a zaviedol v Arcachu ešte brutálnejší režim ako v Eritreji, Turkménsku či Severnej Kórei.
Ako bola upozornila Kresťansko demokratická mládež Slovenska v apríli tohto roku:
„Alarmujúce je, že tento rok došlo v jednom zo sledovaných území o prepad až o 40 bodov. Náhorný Karabach totiž klesol z 37 bodov (hybridný režim) na počet bodov -3. Je to jediné územie, ktoré malo v roku 2024 záporný počet bodov, a podľa hodnotenia Freedom House je na tom aktuálne horšie aj ako Tibet, Sýria, Južný Sudán alebo Turkmenistan.“ Pred vojenskou okupáciou tak bol Arcach omnoho slobodnejší ako samotný Azerbajdžan, ktorý dnes dosahuje počet bodov 12.
Zdroj: printscreen zo stránky Freedom House
Ako sa vyjadril Marek Janiga zo Spišskej katolíckej charity: Slovensko sa často nazýva kresťanskou krajinou a za éry Františka Mikloška ako predsedu parlamentu sme skutočne ako jedny z prvých hlasovali za jednoznačné uznesenie ku genocíde Arménov. Teraz si ide naša vláda “podrobne vymieňať pohľady na aktuálny stav vojenskej spolupráce medzi Slovenskom a Azerbajdžanom.” Tým Azerbajdžanom, ktorý systematicky utláča prvý kresťansky národ na svete a netají sa tým, že ich chce “prenasledovať ako psy” a kompletne vymazať z povrchu zemského.
V téme podpory kresťanského Arménska existovala donedávna vzácna politická zhoda, ktorá spájala dokonca tak rozdielne politické osobnosti, ako František Mikloško a Štefan Harabin. Zdá sa, že tento konsenzus je mŕtvy, rovnako ako domy Arménov v Arcachu.
Andrej Kolárik.
Autor je šéfredaktorom portálu Spoločné dobro
Zdroje:
Countries and Territories | Freedom House
FB: Miriam Lexmann, Marek Janiga, Ministerstvo obrany SR.
IG: Kresťanskodemokratická mládež Slovenska