Pokoj Vám, vážený čitateľ, čitateľka našich stránok!
Skupina ľudí, mužov a žien, sa rozhodli vytvoriť doménu s týmto názvom, lebo veria, že dobro je reálna hodnota a že je na Slovensku nemálo ľudí, ktorí spontánne i vedome chcú k šíreniu spoločného dobra prispieť. Chceli by sme Vás nakaziť našou nádejou a chuťou pre to dobro „makať“, v prvom kroku šírením pravdivých informácií. Lebo pravdivé informácie o stave spoločnosti, o cieľoch ľudí zodpovedných za veci verejné, o výzvach národných aj medzinárodných a možnostiach ich spoločného riešenia – sú primárnym a nenahraditeľným nástrojom kohézie, súdržnosti spoločnosti.
Čo je vlastne to „spoločné dobro“ uprostred nesmiernej plurality individuálnych dobier? Existuje tu aj podobný pojem, „všeobecné blaho“, v nemčine Gemeinwohl z oblasti Sociálnej náuky Cirkvi.
Odborník na Sociálnu náuku Cirkvi Wolfgang Ockenfels[1] hovorí: „Skúsenosť učí, že konkrétne konanie jednotlivca je v prvom rade motivované vlastnou iniciatívou, nie všeobecným blahom. Blaho jednotlivca však nie je izolovanou veličinou, ale závisí od všeobecného blaha spoločnosti. A to nevzniká púhym súčtom realizovaných záujmov. Ide o poriadok všeobecného blaha, ktorý jednotlivé výkony a nároky integruje a spravodlivo vyrovnáva.“
Spoločné dobro teda predpokladá viacerých nositeľov: ako prví sú to jednotliví členovia a členky spoločnosti: vo svojej ľudskej dôstojnosti majú právo usilovať o realizáciu svojich záujmov. Ako druhý je to štát, ktorý „všeobecnému blahu vytvára organizačné predpoklady a utvára právne podmienky poriadku, v rámci ktorých všetci jednotlivci a skupiny môžu pokojne realizovať svoje hodnoty a dovolávať sa svojho práva.“ Kompetencie štátu a jeho orgánov utvárali historické podmienky a aktuálna deľba moci, čiastočne ovplyvnená aj občanmi vo viacmenej slobodných voľbách.
Ako tretia úroveň si v štátom vytvorenom poriadku nachádzajú svoje miesto orgány samosprávy, teda politici na miestnej, občanom najbližšej úrovni.
Na tejto miestnej úrovni je priestor pre demokraticky organizovanú spoluprácu, spoluúčasť na správe vecí verejných pre všetkých občanov a občianok, ktorá sa môže núkať každému/každej z Vás. Na prvom mieste voľbou politikov s postojom otvorenosti pre službu, potom iniciatívnymi návrhmi a spoluúčasťou na ich realizácii.
Toto platí pre každý režim, od diktatúry po začínajúcu a učiacu sa demokraciu: s občianskou odvahou hľadať nástroje a spôsoby realizácie spoločného dobra, ako si ho skonkretizuje aktívna časť občanov a občianok.
Azda najväčšou dynamikou sa vyznačujú mimovládne organizácie rôzneho typu a odborného zamerania. Spravidla vznikajú pre realizáciu nejakej potreby a podoby spoločného dobra. Združujú a pozývajú k spolupráci veľké množstvo občanov a občianok.
Cirkvi sú vždy prítomnou tichou účasťou na formovaní klímy spolupráce a angažovanosti za hodnoty, zabezpečujúce dôstojnosť jednotlivcov a ich rodín vo virvare a mäteži hodnôt momentálnej módnej ponuky.
Je toľko oblastí verejného i súkromného života, kde je priestor na angažovanú, slúžiacu politiku, ak politiku chápeme v jej pôvodnej definícii „láska k polis“, pre dobrovoľnícke aktivity v prospech spoločného dobra.
Srdečne Vás pozývame spoločne s nami hľadať akútne výzvy pre spoločné dobro na súčasnom Slovensku a cesty, cestičky, ako ich postupne realizovať.
[1] Wolfgang Ockenfels, Ordo socialis, Vydavateľstvo Lúč, Bratislava 1995, s.45-46