Je priam obdivuhodným darom unikátneho subjektu spoločnosti, rodiny, čo sa v nej a cez ňu v spoločnosti deje: prirodzené vzťahy vzájomnosti a spolu-zodpovednosti prinášajú osobitné plody pre dobro každej, najmä vzťahovo zdravej rodiny, aj pre dobro celej spoločnosti.
Akčným rádiusom pre rozvoj medzigeneračnej solidarity je vlastne čas celého ľudského života, všetkých jeho rozvojových fáz. Pozrime sa krátko, kde solidarita generácií začína a kde a ako končí, aké plody prináša v rodinách a v spoločnosti.
Dieťatko, ľudské mláďa, sa rodí ako neschopné samostatného života. Je mu k dispozícii „sociálna maternica“, kde postupne v láskyplnom objatí matky a v záujme otca nadobúda stále viac fyzických síl. A súbežne sa jeho psychika rozvíja vplyvom láskavého zaobchádzania do zážitku životnej dôvery. Tieto vlastnosti mu budú po celý jeho život zdrojom odvahy a spôsobilosti konať, a budú pre prostredie v spoločnosti, kde bude žiť, darom pre jeho výkon na trhu práce, pre jeho tvorivosť a schopnosť spolupráce. Takto sa spontánne utvára vzťah generácie rodičov a ich detí, za predpokladu vzťahovo zdravých rodín, a prináša plody pre rodinu samotnú i pre spoločenské prostredie.
Ďalšou fázou je vzdelávanie a príprava mladých ľudí na samostatný život. To sa už deje z veľkej časti mimo rodičovského prostredia. Dedia sa povolania od rodičov na deti? Dnes už menej, lebo je veľa nových povolaní a činností zrodených v najnovších časoch. Ale je nesmierne dôležité, aby sa generácia rodičov delila s deťmi o postoj pracovitosti a húževnatej vytrvalosti živiť seba a svoju budúcu rodinu prácou hlavy a rúk. Bez práce nie je perspektíva života. Mladí ľudia, mladé rodiny môžu počítať a spravidla počítajú so solidaritou ich rodičov a starých rodičov. Napriek nášmu sociálnemu systému, ktorý sa postupne zdokonaľuje, je sociálna sieť vlastnej rodiny a príbuzenstva ešte stále veľkou nádejou pre mladých ľudí.
Tieto procesy vzniku života a jeho rozvoja sa uskutočňujú v tichosti rodín, ale už tu vznikajú skutočnosti, ktoré môžu existujúci štátny sociálny systém destabilizovať.
Vzťah rodičia-deti má totiž ešte jednu dôležitú podmienku: ochota rodičov prijať deti, čo má mnohoraké súvislosti. Je to znamenie nádeje pre každú spoločnosť. V súčasnej realite pokles celkového počtu detí i pokles detí v jednotlivých rodinách je celoeurópskym trendom, zvaným demografická zima. Je na prvom mieste ohrozením pre samotných rodičov pre čas ich staroby, že ju budú prežívať v osamotení. Je však ohrozením aj pre budúcnosť spoločnosti, lebo narušený potrebný vyvážený pomer medzi jednotlivými zložkami populácie má vážne ekonomické dôsledky: pokles detí vedie k postupnému nárastu indexu starnutia, ktorý znamená pomer poproduktívnej a detskej zložky. Jeho hodnota od 80. rokov minulého storočia nestále rastie, znak starnutia obyvateľstva. A tiež rastie index hospodárskej závislosti: pomer medzi ekonomicky neaktívnou a ekonomicky aktívnou časťou obyvateľstva /koľko na 100 obyvateľov vo veku 15-64 rokov pripadá ekonomicky závislých osôb/. Tieto skutočnosti znamenajú rastúcu záťaž pre sociálne systémy v krajinách Európy.
Keď je ohrozená spoľahlivosť a stabilita sociálneho systému, zostáva pre mladé rodiny už len nádej na pomoc od ich rodičov, výnimočne od starých rodičov. Ide najmä o neúplné rodiny s jedným rodičom, o viacdetné rodiny a o rodiny s chorými alebo s postihnutými členmi. Ide o náročnú výzvu pre nás všetkých, aby sme žili pre druhých ľudí.
Téma medzigeneračnej solidarity je veľmi blízka aj nášmu Svätému Otcovi Františkovi. Na Stretnutí zástupcov tretieho veku a mladých 27. apríla 2024 okrem iného povedal: „Byť spolu, prarodičia a vnúčatá, starí a mladí, ktorí sa starajú jeden o druhého – to vytvára lásku, ktorá je závanom čistého vzduchu, ktorá osviežuje svet a spoločnosť…“
Použité pramene:
Obyvateľstvo SR v kontexte Európskeho roku aktívneho starnutia /2012/.
Štatistika v súvislostiach – Rodinné správanie populácie Slovenska /2015/
Terézia, Lenczová: Medzigeneračná solidarita na Slovensku podľa národných tradícií, výskumný príspevok prednesený na pôde Slovenskej spoločnosti pre rodinu a zodpovedné rodičovstvo, rok 2001
Júl 2024
Terézia Lenczová