Sedím v kostole a nad oltárom visí veľký plagát s nápisom: Svätý rok 2025. Ešte ani nezačal Nový rok a už dostávam e-maily s oznámeniami o zvýšení mesačných poplatkov kvôli novej transakčnej dani. Chcem si ešte oddýchnuť v horách, zalyžovať si, no potom ochoriem a idem k lekárovi. Všade ma srevádzajú nápisy: PLATBA IBA V HOTOVOSTI.
Pápež František otvoril jubilejný rok slovami: „Nádej nesklame.“ A zatiaľ čo Slovensko vstupuje do nového roka, najväčšou debatou je nová verzia slovenskej hymny. Akoby sme už iné problémy ani nemali.
Priznávam, som trošku cynická…
Pápež František však pripomenul, že nádej nie je len pocit pohody, optimizmus či pozitívny pohľad do budúcnosti. Nádej je o konaní – pre dobro druhých: migrantov, bezdomovcov, väzňov, chudobných, chorých a slabých. Je to čin, ktorý prináša nádej tým, ktorí ju najviac potrebujú.
Pozrime sa teda na našich politických lídrov – starajú sa o dobro druhých? Starajú sa o nás? Či len o seba?
Konsolidácia a jej dopady
Pred Vianocami som sa zúčastnila stretnutia, kde ekonóm KDH Jozef Hajko vysvetľoval tvrdé dopady konsolidačných opatrení vlády, ktoré nás čakajú.. Odporúčam počúvať, čo hovorí.
Tieto opatrenia nezasiahnu len bežných ľudí, ale aj podnikateľov. Slovensko, hoci je súčasťou Európskej únie, sa začína podobať na krajiny tretieho sveta, kde sa priepasť medzi bohatými a chudobnými ďalej prehlbuje.
Náš súčasný premiér Róbert Fico vstúpil do politiky ešte počas komunizmu ako člen komunistickej strany. Vieme, že komunizmus prenasledoval kresťanov, a tí, ktorí boli jeho súčasťou, sa tomu väčšinou mlčky prizerali. Napriek tomu má nejedna babka v kostole obrázok Fica v modlitebnej knižke. Odpustili, zabudli.
Tento istý premiér, ktorý bol pri moci počas viacerých volebných období a mal vládnu väčšinu, mal možnosť výrazne zlepšiť životy ľudí na Slovensku a odvďačiť sa im. Veď je na politickom výslní štvrť storočia. V politike ako takej ešte dlhšie. Napriek tomu, keď sa pozrieme na stav zdravotníctva a fakt, že mnohé rodiny sotva prežijú z mesiaca na mesiac, je jasné, že prioritou neboli bežní ľudia. A už vôbec nie viacdetné kresťanské rodiny. Strašne by som sa hanbila, keby výslekom mojej dlhoročnej politiky v roli premiéra bol taký úpadok krajiny, ktorá má to šťastie, že sa môže rozvíjať v mieri.
A hoci si Fico odsúhlasil doživotnú rentu, teraz usiluje o útek z politiky. A najlepšie by mu vyhovovali predčasné voľby. Aby zodpovednosť za dopady konsolidačných opatrení na život ľudí niesla opozícia, ktorá by mohla povaliť vládu.
Je však na nás, aby sme v tomto roku priniesli viac nádeje. A rozmýšľali o Slovensku zodpovedne a spravodlivo.
Zodpovednosť politikov
Politici by mali niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia. Vláda bola zvolená na štyri roky a má plniť svoj mandát. Existujú možnosti, ako zabezpečiť politické zmeny aj bez predčasných volieb: premiér môže podať demisiu, parlament sa môže dohodnúť na novej koalícii, alebo môže vzniknúť menšinová či úradnícka vláda. Až po vyčerpaní všetkých ústavných možností by sme mali uvažovať o predčasných voľbách. Pretože predsa len, voľby prebehli demokraticky. Inak vlastne môžeme mať voľby hocikedy si zmyslíme a zodpovednosť nikdy nikto neponesie.
Nové voľby sú drahé a prostriedky by sa dali využiť oveľa lepšie. Hlavne, keď si všetci budeme musieť “priťahovať opasky.” Navyše, hlavné témy politickej kampane by určite neboli “chlebové,” ale tie, ktoré by ešte viac rozdeľovali už rozdelenú spoločnosť. Stačí sa pozrieť na súčasné vášne, ktoré živia od začiatku roka sociálne siete – debaty o hymne, cesty do Rusk,a či reakcie na správanie mladého študenta u prezidenta.Nič o tom, ako prežiť z mesiaca na mesiac, keď platy nerastú. Iba ceny.
A prepáčte mi, ja naozaj nechcem platiť také vysoké dane z mojich ťažko zarobených peňazí na to, aby niekto rozoštvával a rozdeľoval spoločnosť každý druhý rok. A keď ja ochoriem, k lekárovi sa nedostanem.
Príbehy života
Ku koncu roka som natáčala príbeh matky, ktorá sa stará o syna s autizmom a mamu s Alzheimerovom. Aby prežila, musí si privyrábať. Opatrovateľský príspevok jej môžu kedykoľvek zobrať, ak úrady uznajú, že prekročila limity. Na úrad práce nosí potvrdenie, že pracuje iba vtedy a len vtedy, keď spia. Konsolidácia jej život len zhorší. Diskriminovaná je celý život a jej dôchodok bude minimálny. Celý život dopláca za to, že sa stará o svoju rodinu najlepšie ako vie.
Pán premiér dostane za nezdodpovedné vládnutie doživotnú rentu. Aj z jej daní.
Vášnivé diskusie na sociálnych sieťach jej nádej neprinesú. Potrebuje politikov, ktorí sa budú starať o život bežných ľudí, nie o seba.
Veď kam sme to dospeli, keď sa chudobní ľudia skladajú na platy bohatým ako vo feudalizme…
Ako sa s tým vysporiadať?
Asi naozaj stojí za to, absolvovať tú jubilejnú púť a prosiť Boha o pomoc. Inak bude jubilejný rok iba rokom beznádeje.
Mária Sliacka
Konzervatívna žena v liberálnom svete @MajČu
Foto: @Martin Črep