Skip to content
Spoločné dobro Spoločné dobro

  • Titulka
  • Rozhovory / názory
  • Komentáre / analýzy
  • Naša vízia
Spoločné dobro
Spoločné dobro

Svätý Štefan I. – náš spoločný patrón – Alexander Füle

Posted on 20. augusta 202420. augusta 2024

20. august nie je len obyčajným letným dňom. 20. august je deň, kedy Maďari slávia Deň kráľa svätého Štefana. Svätý Štefan bol panovníkom z rodu Arpádovcov a vládol v našom regióne v období rokov 997 až 1038. Bol to on, kto skonsolidoval a zjednotil rôzne komitáty a kniežatstvá do jednotného Uhorského kráľovstva (po latinsky Hungaria, po maďarsky Magyar királyság). Vďaka jeho snahám a vízii Uhorska ako moderného európskeho kráľovstva sa stali národy v Karpatskej kotline etablovanou súčasťou vtedajšej kultúrnej Európy.

Zároveň bol horlivým kresťanizátorom a celý život sa usiloval o presadenie kresťanstva ako jediného náboženstva v krajine. Vraví sa, že veľký vplyv mala v tomto jeho manželka Gizela, dcéra bavorského vojvodu. I keď prví Maďari boli pokrstení ešte za vlády jeho otca Gejzu, len veľmi neochotne sa vzdávali viery svojich otcov. Výsledkom Štefanovej aktivity v tejto oblasti boli viaceré úspechy. Krátko pred jeho korunováciou roku 1000 vzniklo prvé uhorské arcibiskupstvo – Ostrihomské arcibiskupstvo, ktoré zodpovedalo územiu Nitrianskeho kniežatstva. Celkovo vytvoril približne 6 – 8 ďalších biskupstiev a opátstiev v celej krajine.                                           Známe je aj nariadenie, keď Štefan inicioval, aby každých 10 osád na svoje náklady postavilo farský kostol a venovalo mu dve poplužia poľa a dostatočný počet služobníkov na jeho obrábanie. Teda týmito opatreniami položil základy modernej cirkevnej samosprávy po vzore iných európskych krajín.

Zjednotením rôznych kniežatstiev, komitátov, odstavením rôznych povstaní a intríg vo vnútri kráľovstva a zároveň založením cirkevnej samosprávy sa Uhorské kráľovstvo stalo popri Českom a Poľskom pevnou súčasťou strednej Európy a dnešné Maďarsko dodnes nadväzuje na dedičstvo Štefana I.

Na rozdiel od Maďarska, na Slovensku sa málokedy, resp. veľmi obmedzene prihlasujeme k odkazu svätého Štefana I. Som presvedčený o tom, že je to nesprávny postoj. Častokrát sa cituje známa „tisícročná poroba“ – toto tvrdenie je však neadekvátne, nakoľko v stredoveku neexistovali Slováci, Maďari a Nemci ako národ v dnešnom zmysle slova. Väčší dôraz ako na etnické vedomie alebo použitie jazyka sa vtedy kládol na to, k akej spoločenskej vrstve patril konkrétny človek. Určujúca spoločenská vrstva, veľmi aktívna v politickom živote bola šľachta (natio Hungarica), bez ohľadu na jej etnické pozadie. 

Zároveň je známe, že svätý Štefan I. je autorom výroku: „Kráľovstvo jedného jazyka a mravu je biedne a slabé“, keď poúčal svojho syna, pôvodného nástupcu na trón, Imricha. Toto značí, že kráľ Štefan I. mal naozaj víziu moderného, západoeurópskeho štátu, pevne etablovaného v pestrom regióne Panónskej kotliny, nazývanej aj Karpatská kotlina. Azda by sa človek nazdával, že motto Habsbursko-Lotrinskej dynastie Viribus Unitis, teda v preklade Spoločnými silami bolo inšpirované ešte z čias svätého kráľa Štefana I.

Vďaka Štefanovi I. sa teda podarilo založiť si štát a prijatím kresťanstva a vytvorením modernej feudálnej štátnej správy sa Uhorské kráľovstvo začlenilo do latinskej civilizácie západnej Európy. Tento štát dal Slovákom politický rámec potrebný k oddeleniu sa od ostatných slovanských národov v regióne a tým pádom k samostatnému vývoju a etnickému zjednoteniu. Takto aj my sa môžeme prihlásiť k odkazu svätého kráľa Štefana I. a prijať prvých minimálne 800 rokov fungovania Uhorského štátu za svoje – pretože tie uplynuli bez väčších etnických treníc a zadefinovali Slovákov ako suverénny národ v srdci Európy.

Komentáre / analýzy

Navigácia v článku

Previous post
Next post

Pridaj komentár Zrušiť odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  • Pravidlá blogovania
  • Zásady ochrany osobných údajov
  • Naša vízia
  • Kontakt
©2025 Spoločné dobro | WordPress Theme by SuperbThemes