Iracký Kurdistan sa hrdil sloganom The other Iraq. Bola to narážka na to, že v tejto časti Iraku sú bezpečnostné pomery na omnoho vyššej úrovni ako vo zvyšku krajiny od r. 2003. Ide o autonómnu hornatú časť severovýchodného Iraku v pohorí Zagros s počtom obyvateľov 6,5 milióna.
Donedávna mal parlament Irackého Krdistanu 111 kresiel, z čoho 11 bolo rezervovaných pre minoritné etnické a náboženské komunity: Asýrčania mali vyhradených 5 kresiel, Irackí Turkméni (ktorých jazyk je však bližší azerbajdžančine) 5 kresiel a Arméni jedno kreslo.
Po rozhodnutí Federálneho najvyššieho súdu však bola však existencia týchto 11 vyhradených miest vyhlásená za protiústavnú. Kresťanskí aj turkménski politici proti tomuto rozhodnutiu protestovali už v marci tohto roku. Potom ako Jousif Jokoub Matti z asýrskej strany „Bethnahrain Patriotic Union“ (Vlastenecká únia Mezopotámie) toto rozhodnutie napadol, volebná komisia sa rozhodla alokovať iba 5 vyhradených kresiel do parlamentnú pre minoritné komunity. Vyhradené miesta v parlamente pritom nie sú anomáliou, napríklad Chorvátsko má 8 vyhradených kresiel pre národnostné menšiny.
Pravdou je, že hoci na vyhradené parlamentné kreslá mohli kandidovať iba príslušníci minoritných komunít, hlasovať za nich mohol kohokoľvek. V praxi tak často dochádzalo k tomu, že o výsledku týchto volieb rozhodovala majorita, ktorá si tam navolila „svojich“ akože Asýrčanov, ktorí v skutočnosti nereprezentujú svoju komunitu, ale skôr predstavujú agentov väčšinových strán. Bližšie je tento problém popísaný v tomto reporte.
Po novom sú tak Asýrčanom vvyhradené 2 kreslá, Turkménov 2 a Arménom 1. O asýrske kreslo v provinci Dahúk (syricé: Nohadra) sa uchádzalo 5 kandidátov, z toho 2 sú zo strany „Kurdistan Democratic Party„, dvaja z kontroverzného militantného proiránskeho hnutia „Babylon Movement“ a jeden bol doteraz poslancom. Päť asýrskych strán sa rozhodlo voľby bojkotovať, kedže „päť strán sa rozhodlo bojkotovať voľby v celom Kurdistane na protest proti nesplneniu ich požiadaviek. Nepôjdeme k volebným urnám a je nám jedno, kto pôjde voliť a za koho bude hlasovať.“
V roku 2003 ešte dosahoval počet Asýrčanov v Iraku 800,000 obyvateľov, dnes sa pohybuje toto číslo okolo 250,000, z čoho väčšina žije v Irackom Kurdistane, keďže Ninivské planiny východne od Mósulu (biblického Ninive) boli fakticky vyľudnené po ovládnutí džihádistami, a návrat utečencov blokuje prítomnosť proiránskych milíicii.
Voľby z 20. októbra 2024 vyhrala „Kurdistan Democratic Party“ spojená s klanom Barzániovcov (39 kresiel), nasleduje Patriotic Union of Kurdistan (23 kresiel) spojená s klanom Talabániovcov. Treťou stranou bola liberálna New Generation Movement (15 kresiel), nasleduje Islamský zväz Kurdistanu 7 kresiel a zvyšných 11 kresiel si prerozdelilo 6 menších strán . Podľa očakávaní vyhrala KDP v provinciách Erbíl a Duhók na západe a PUK v provinciách Sulajmaníja a Halabdža na východe. Bližšie výsledky si možno pozrieť tu.
Foto, zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Flag_of_Kurdistan_2.jpgu
Zdroje:
- https://www.rudaw.net/english/kurdistan/040320241
- https://www.rudaw.net/english/kurdistan/25022024
- https://kirkuknow.com/en/news/70513
- https://syriacpress.com/blog/2024/10/21/chaldean-syriac-assyrian-leaders-reject-results-of-quota-elections-in-kurdistan-region-of-iraq-as-marginalization-of-indigenous-communities/
- https://www.kurdistan24.net/en/story/807430/final-results-complete-breakdown-of-kurdistan-parliaments-sixth-cycle-election-outcomes