Čo si predstavujeme pod pojmom Európa? Aké sú to tie častokrát skloňované európske hodnoty? Čo je ideologicko-filozofický obsah Európskej únie?
Máme tu dve zásadne rozdielne predstavy o Európe. Jedna je Európa mechanická, ktorá funguje ako stroj. Anonymná, byrokratická, centralizovaná, direktívna, Európa futuristická, globalizovaná, homogenizujúca, chladná, inštitucionalizovaná, kozmopolitná, mechanická, nezakorenená, optimalizujúca, progresívna, racionálna, syntetická, tolerantná, unavená, vykorenená, znudená. Európu, ktorá sa už bojí myslieť a odovzdala sa technokracii. Európu sociálnych inžinierov, predstavujúcich si spoločnosť ako súbor súčiastok, ktoré možno vymeniť, odstrániť, pridať. Mechanická Európa, ktorá funguje ako automatizovaná linka Henryho Forda. Európu, ktorá stiera všetky miestne špecifiká a vyžaduje jednotné pravidlá. Je to Európa homogenizujúca, Európa štandizujúca, Európa regulujúca.
V kontraste s mechanickou Európou máme Európu vyrastajúcu zdola. Európu organickú, Európu tradícií, Európu kresťanskú a Európu národnú. Európu, ktorá sa nehanbí za vlastnú identitu a vlastné dejiny. Európu, ktorá vie odkiaľ vychádza, kde je a kam smeruje. Európu Karola Veľkého, Akvinského, Danteho, Cervantesa, Kopernika, Galilea, Mozarta, Shakespearea, Beethovena, Korvína, Rembrandta, Mickiewicza, Newtona Escrivu, Sobieskeho, Piłsudského, de Gaullea, Churchilla, Einsteina, Arendtovej, Wojtyłu a Ratzingera. Európsku civilizáciu, ktorá vyrástla zo semiačka kresťanského náboženstva zasadeného do Európy germánskych kráľovstiev a spomienky na Rímsku ríšu.
Organickú Európu, ktorá vytvára ten bohatý priestor medzi vzdialenými eurokratmi a bežnými ľuďmi. Organickú Európu, ktorá našla svoje prirodzené politické vyjadrenie vo forme národných štátov. Organickú Európu, ktorej bola vždy vlastná sociálna pluralita a občianska spoločnosť. Kde boli ľudia združení už nie podľa klanov. Najprv to boli kláštory a mníšske rády, potom cechy a spolky. Je to Európa, v ktorej môžu vyrásť tvorivé menšiny, ktoré vedia posunúť civilizáciu dopredu, Európa otvorená brainstormingu prístupov.
Nadchádzajúce európske voľby budú príležitosťou, aby sme aj my, bežní voliči malej členskej krajiny Slovensko vyjadrili svoj pohľad. Či chceme Európu mechanickú, alebo Európu organickú.
Zdroje:
- Andrej Kolárik: Silná organická spoločnosť odolá voči Leviathanovi
- Douglas Murray: Podivná smrt Evropy
- Éric Zemmour: Discours d’Eric Zemmour pour lancer la campagne des Européennes.
- Patrick Deneen: Prečo liberalizmus zlyhal
- Oswald Spengler: Zánik Západu
- Samuel Huntington: Střet civilizací