Píše Andrej Kolárik
DAMASK: Sýrsku metropolu ovládli povstalecké sily. Kolaps Asadových lojalistov tak trval niečo vyše týždňa.
V priebehu piatku povstalci ovládli provinciu Daráa v juhozápadnej Sýrii susediacu s Jordánskom a Izraelom. K povstaniu sa pridali drúzovia, ezoterická etnoreligiózna komunita žijúca tiež v susednom Libanone a severnom Izraeli. Drúzovia tvoria majoritu v provincii Suvajdá, ktorej sa vojnové udalosti výraznejšie nedotkli, avšak boli výrazne nespokojní s vládnutím Asada a strany Baas.
V priebehu soboty sa povstalecké sily z južnej strany priblížili na južné predmestia Damasku, druhá povstalecká skupina podporovaná Američanmi, ktorá strážila strategický hraničný priechod do Iraku po ovládnutí púštného mesta Palmýry sa priblížila na vzdialenosť 20 míľ na severovýchod od hlavného mesta. O piatej večer súkromné lietadlo vzlietlo z letiska v Damasku, a prezidenta nebolo možné nájsť na miestach, kde sa zvykol zdržiavať.
V nedeľu ráno už povstalci ovládali hlavné mesto a velenie sýrskej armády informovalo vojakov o páde režimu. Medzičasom povstalecké skupiny od severu, zo skupiny Hajat Tahrír aš-Šám, ovládli mesto Homs.
V sobotu niektoré posádky sýrskej armády prekročili iracké hranice a vzdali sa irackým silám. Pod kontrolou asadových lojalistov ostávajú pobrežné provincie Latakia a Tartús (znázornené červernou), ako aj západné časti provincie Homs. V týchto oblastiach žije ezoterická etnoreligiózna skupina Alawitov, ktorá sa deklaratívne hlási k šíitskemu islamu.
Vodcovia skupiny Hajat Tahrír aš-Šám vyzvali pravoslávnych žijúcich v Údolí kresťanov (Wádi an-Nasara), aby sa nestavali na odpor, a uistili ich, že sú „integrálnou súčasťou sýrskej národnej štruktúry„. Na postavenie kresťanov apelovali osobnosti gréckeho a cyperského politického aj cirkevného života. Téma bude diskutovaná aj v holandskom parlamente, otvorila ju strana Nieuw Sociaal Kontrakt , pod vedením Peter Omzigta. Jeho manželka je sýrska kresťanka.
Časť pravoslávnych kresťanov sa vrátila do mesta Mhardé po dohode o odozdaní mesta povstaleckým skupinám, ktorú sprostredkovali starejší. Zároveň však sýrski kresťania orientálneho obradu opustili mesto Homs (syricé: Hmoth, hellenicé: Emessa) a schovali sa do bezpečia okolitých kresťanských dedín a mestečiek.
Aktuálne ovláda skupina Hajat Tahrír aš-Šám územia na mape znázornené bielou farbou: celú provinciu Idlíb, južnú polovicu provincie Aleppo, väčšinu provincie Hamá a mesto Homs.
Tmavozelenou farbou sú znázornené územia pod kontrolou Armády revolučného velenia (resp. Sýrskej slobodnej armády) podporovanej USA. Ovládajú územia v sýrskej púšte a na severovýchod od Damasku, kým svetlozelenou farbou sú tureckom podporované skupiny Syrian Interim Government, kým žltým sú územia pod kotnrolou síil Rodžavy (Sýrskych Kurdov)
Ružovou sú znázornené územia pod kontrolou Southern Operations Room, v južnej časti krajiny.
Mapa: Zdroj: Wikipedia
Zdroje: liveuanews, Greekcitytimes, SyriacPress