Ak si predstavíte vašu samosprávu v pozore, robíte dobre. Takto na Slovensku fungujú obce a mestá. Dlhodobo.
Som starostkou obce na východe Slovenska už takmer desať rokov. Za ten čas mám dostatočne veľa skúseností s tým, ako štát prenáša kompetencie na mestá a obce. Ako prijíma zákony a spolieha sa na to, že oni si s tým poradia. Často bez usmernení a bez prenesenia financií. A na poslednú chvíľu.
Spomínate si na fenomén obedov zadarmo? Nápad, ktorý bol súčasťou tzv. sociálneho balíčka strany Smer mal pomôcť rodičom a zvýšiť stravovanie detí v školských jedálňach. S odstupom piatich rokov vieme, že to zadarmo nebolo.
Samospráva jednoznačne súhlasí s pomocou pre svojich obyvateľov. Keďže sú obce najbližšie k svojim občanom, vždy sa usilujú o čo najkvalitnejšie služby, o budovanie a rekonštrukcie úradov, škôl či športovísk, výstavbu ciest, chodníkov aj cyklotrás. „Obedy zadarmo“ však znamenali pre obce a mestá vyšší počet zamestnancov, vyššie náklady na prevádzku, na nákup technológií a aj na samotnú likvidáciu kuchynského odpadu. Obce to zvládli s väčšími alebo menšími problémami, ale zvládli. Potom čo dobudovali zariadenia školského stravovania sa obedy zadarmo zrušili, aby sa neskôr opäť obnovili.
Tento spôsob fungovania plný neistoty je pre samosprávy na Slovensku bežný. Uvádzam aktuálny príklad. Od januára 2025 sa mení financovanie materských škôl. Už to nebude originálna kompetencia obcí, ale prenesený výkon štátnej správy. O zmene financovania materských škôl sa šepkalo a postupne hovorilo aj nahlas. Chýbali však dôležité informácie a tak mali obce a mestá výhrady. Nebola známa výška normatívu a ani to, aký dopad to bude mať na rozpočty samospráv. Mestá a obce fungujú z daní z príjmov fyzických osôb a keď im štát chce z týchto príjmov ukrojiť, búria sa. A oprávnene. Ak máte zabezpečovať vyše 4 000 kompetencií, potrebujete na to peniaze. Na ich nedostatok doplatia iba obyvatelia tejto krajiny teda obyvatelia miest a obcí. Ako to vyzeralo? V prvom pol roku 2024 sme nevedeli, či sa táto zmena dotkne okrem materských škôl aj školských jedální. Takmer do konca októbra nebolo jasné o akú sumu menej obce dostanú na podielových daniach. A v tejto neistote s nulovými informáciami samosprávy zabezpečujú chod svojich úradov a inštitúcií a čakajú, kedy konečne ministerstvo školstva predstaví koncepciu tejto zmeny. Aktuálne už tieto informácie máme. 60 dní pred uvedením zmeny do života. Aká bude realita ukážu prvé mesiace nového roka. Dovoľte mi trošku pesimizmu a štipku skúseností, neverím, že to bude bez ťažkostí.
Rok 2024 bol plodný na tieto hry so samosprávou. Vždy zaujímavá je aj téma odpadov a ich poplatkov. V januári 2025 sa do praxe mala zaviesť tzv. mechanicko biologická úprava odpadu. Ešte minulý týždeň mali starostovia a primátori na svojich stoloch zmluvy a dodatky, ktoré zohľadňovali túto úpravu. Cena za odpad sa kvôli nej mala zvýšiť cca o 30 %. Na úradných tabuliach už vyseli VZN obce, ktoré sumy za odpad upravovali. Dnes je všetko inak. Vo štvrtok 7. novembra schválil parlament posunutie termínu zavedenia mechanicko biologickej úpravy odpadu o dva roky. Stalo sa tak na základe návrhu koaličného poslanca Hlasu Jána Ferenčáka v pozmeňovacom návrhu k zákonu, ktorý s odpadmi nesúvisel. Čo to znamená? Sú už zverejnené VZN obcí o poplatkoch za komunálny odpad stále aktuálne? Zostane odpad pre obyvateľov na priaznivejšej cene? Nie sme si istí. Zvýšili sa totiž zákonné poplatky za uloženie odpadu na skládku. A tak Kocúrkovo pokračuje. Veď je ešte len polovica novembra. A obce a mestá sú vždy pripravené!