Francúzi sú prvou krajinou, ktorá si zakotvila zabíjanie nenarodených detí priamo do Ústavy.
V ankete odznelo: “Je to povzbudivé pre všetky ženské práva…”, “Môžeme byť príkladom pre iné krajiny”, “Zakotvením v Ústave sa toto právo vytesá do kameňa, takže ho nikto nebude môcť zmeniť – to len prispeje k tomu, že ľudstvo bude rásť”, “Je to normálne, malo sa to urobiť už dávno a som rada, že sa to konečne stalo”.
V ankete nikto nepovedal slovo dieťa, ani plod, ani nevyjadril žiadnu ľútosť. A ako zvrátenosť mi pripadala odpoveď mladého muža, ktorý povedal, že to len prispeje k tomu, že ľudstvo bude rásť. Pri týchto slovách som si spomenul na Spartu. V dejepise sme sa učili, že to bola civilizácia, ktorá zhadzovala slabších a nechcených jedincov zo skaly. Sparta nerástla, ale zanikla na svoju vlastnú pýchu.
Je to mimoriadne citlivá téma v spoločnosti ale to, čo sa stalo vo Francúzsku je skutočným extrémom. V našej Ústave v článku 15 sa píše, že ľudský život je hodný ochrany už pred narodením.
V Ústave vo Francúzsku je odteraz podľa niektorých dokonca do kameňa vytesané a nemenné, že pred narodením možno človeka zabiť.
Ak sa niečo dostane do zákonov, neznamená to, že to musí byť aj nevyhnutne morálne v poriadku. Veď sa pozrime na našu koalíciu – schvaľuje si zákony v prospech zločincov a všetci rozumní ľudia vidia, že to sú amorálne veci v neprospech spravodlivosti.
Ale odbočil som. Zabíjanie detí nikdy nebude morálne správne aj keby to bolo vytesané vo všetkých Ústavách na svete.
Myslím, že zákon, ktorý tu platí tisícky rokov a nikdy nebol novelizovaný, ktorý dostal do rúk Mojžiš má skutočne do kameňa vytesané v piatom bode “Nezabiješ”.
A ten zákon, o ktorom hovorím nebol daný pre to, aby bolo ľudstvo obmedzené, ale ja ho vnímam ako zákon, ktorý je ponuka dobra pre ľudstvo.
Ja viem, niektorí, ku ktorým doputujú tieto riadky nie ste veriaci ľudia, možno ani nepoznáte spomínané Desatoro. Ale ak ste človekom s dobrým srdcom, musíte niekde vnútri cítiť, že zabíjanie detí je zlé. Aj predtým ako sa prestrihne ich pupočná šnúra, ktorou sú spojení so svojou mamou.