Spor v mnohých ohľadoch pripomína podobný spor v indickom štáte Kerala, avšak na rozdiel Indie, prebieha pomerne pokojne
Diecéza v provensálskom Toulone patrí k najdynamickejším vo Francúzsku a je miestom, odkiaľ pochádzajú početné kňazské povolania. Dostala sa však pod drobnohľad Vatikánu. Kde bol problém? Ukázalo sa, že reštrukturalizácia kňazského seminára, konkrétne v odvolaní rektora, ktorý sa následne sťažoval na príklon k tradicionalizmu a na ďalšie nedostatky v diecéze. Vatikán vymenoval za koadjutora diecézy Monsignor Touveta.
Pravdou však je, že miestny biskup Rey prijímal do seminára početných bohoslovcov pochádzajúcich mimo diecézy a často aj celkom nevhodných na kňazskú službu, pričom nie všetci z nich študovali v diecéznom seminári.
V októbri sa podarilo väčšinu problémov vyriešiť, avšak nevyhovelo sa všetkým. Konkrétne seminaristi zo Spoločnosti Misionárov Božej Milosti, ktorých charizmou je slúžiť omšu v mimoriadnej forme rímskeho obradu, známu aj pod pojmom tradičná latinská omša, resp. tridentská omša, čakajúc pritom na vysvätenie dva, v jednom prípade až štyri roky.
Dátum kňazskej vysviacky bol dohodnutý na 1. decembra. Veci však nie sú úplne také jednoduché, keďže koadjútor diecézy má konkrétne podmienky. Ukazuje sa, že samotná sviatosť vysviacky má byť v Novus Ordo, hoci slávnosť pôjde podľa tridentského obradu. Nie je jasné, či im bude umožnené vysluhovať tridentskú omšu. Ak by tomu bolo skutočne tak, zakázalo by sa im fakticky služba podľa svojich vlastných štatútov – obdobne, ako keby sa chcelo piaristom zakázať pôsobiť na školách či saleziánom pracovať s mládežou. Koadjutor Monsignor Touvet totiž chcel od niekoľkých diakonov podpísať vyhlásenie, že nebudú slúžiť omšu v starom obrade a vyslovene im zakázal vnášať prvky starej omše do omše novej. Ak miešanie prvkov starej a novej omše mu v tomto prípade prekáža, prečo sa snaží tento mačkopes presadiť do obradu kňazskej vysviacky?
V diecéze Fréjus-Toulon sa nachádza až 50 rôznych reholí či kňazských spoločenstiev, od charizmatikov po tradicionalistov. K rímskemu katolicizmu sa hlási 60% obyvateľov diecézy a po Paríži má táto diecéza na pobreží Stredozemného mora druhý najvyšší počet kňazských povolaní.
Zdroje: European Conservative, stránka diecézy Fréjus-Toulon, Renaissance Catholique