Po tom, ako drvivá väčšina relevantných médií vybavila informovanie o štvrtom Národnom pochode za život s účasťou 40 000 ľudí chabou zmienkou, prípadne ju zaškatuľkovala ako náboženskú akciu, a teda o nej neinformovala, to potrebujeme urobiť na piatom pochode inak. Ale ako?
Sexuálny revolucionári a Pro-Choice aktivisti bojujú za zničenie všetkých právd a morálky, vykorenením overených hodnôt, lebo prednosť musia dostať hodnoty nové, progresívno-moderné, údajne odborné. Telo žien je pre progresívcov oltárna sviatosť a nehraničená sloboda je pre nich dogma. Ich ťaženie nie je zamerané len na všeprístupné interupcie, ale čaká nás oveľa ťažší boj. Napríklad v otázke oplodnenia in vitro, práva na manželstvo pre páry rovnakého pohlavia, čo je spojená nádoba s adopciou detí.
Potrebujeme prejsť od obrany do útoku. Útok chápem ako zmenu postoja z pasívneho dôvodnenia, prečo sú ich závery mylné, do aktívnej kampane so správne poukladanými premisami hlavne v otázke ochrany života, ale nie len. A potrebujeme postupovať spoločne.
Politická reprezentácia:. Od deklarovania postojov ku konkrétnym návrhom
Aktivisti z občianskeho sektora nesmú naďalej zostať politickými sirotami. Vo štvrtej vláde R. Fica trvalo takmer rok, kým sa spustila prvá diskusia o ochrane života. Ak máme v parlamente KDH, KÚ a hnutie Slovensko, ktoré deklarujú konzervatívne videnie sveta v opozícii a koalícia má vo svojich radoch poslancov, ktorí sa rétoricky predbiehajú vo výrokoch namierených na konzervatívne spektrum, tak prečo prvá diskusia prišla až po necelom roku? Pro-life hnutie právom žiada viac konkrétne predložených návrhov ako len prehlásenia. Za seba môžem povedať, že pripravujem ďalší návrh, ako poslanec NR SR, ktorý otvorí otázku násilia v rodinách. Je to práve tá oblasť, ktorá je osedlaná dnes viac poslankyňami z Progresívneho Slovenska a my konzervatívci, by sme nemali zaostávať. Ak budeme, tak nám to vždy pri téme ochrany života vykričia. A nazdávam sa, že ak im nebudeme stíhať v konkrétnych politikách ochrany týraných, tak právom.
Vládny kabinet:. Hrádza nezachytila prívalovú vlnu
Vládna koalícia sa identifikovala ako hrádza proti extrémizmu. Je to deravé sito. Prečo? Lebo za moje uznesenie zo septembra tohto roku, ktorého obsahom bolo zaviazať vládu, aby na Európskej pôde odmietla snahy smerujúce k ratifikácii nového ľudského práva, takzvaného práva na potrat, koalícia nehlasovala. Pritom som počas piatich hodín rozpravy o mojom bode jasne vysvetlil okolnosti, pozadie aj cieľ uznesenia Európskeho parlamentu, ktoré žiada vytvorenie nového ľudského práva. Pro-choice hnutie na európskej úrovni má ďalšiu kartu a budú s ňou hrať tú najvyššiu hru. Namiesto toho, aby sme túto vlnu, ktorá začala vo Francúzsku, keď si právo na potrat dali v tamojšej krajine do Ústavy, odrazili, koaliční poslanci nezvládli túto hodnotovú otázku jasne odhlasovať a idú z toho teraz v októbri urobiť divadielko. Ako to urobia?
Prinesú vlastné uznesenie. To je už predložené na rokovanie. Je však bezzubé. Nie je pre vládu záväzné. Je len informatívne a odvoláva sa už na staršie deklarácie bez toho, aby niečo nové prinášalo. Jeho osud je ohrozený aj keď ho predložil koaličný poslanec. Prečo? Lebo už teraz sú tu indície, že zaň liberálni poslanci koalície zrejme nezahlasujú.
Zostáva to na hnutí za život, aby zmenilo atmosféru odspodu?
Ak je Pro-life skutočné hnutie, tak by to malo napovedať smer odkiaľ príde zmena. Kým aktivisti sa snažia zmeniť názor vládneho establišmentu, hnutie je charakteristické prácou zdola. Pracuje na zmene klímy a atmosfére spoločnosti, z ktorého neskôr vzíde politická reprezentácia aj program na zmenu. Výsledky tu už máme, dá sa povedať, že nie sme na začiatku. Veď politická reprezentácia už z jeho radov vzišla. Teraz sa treba sústrediť na atmosféru spoločnosti. Konzervatívne podujatia otvorené verejnosti sú dobrým receptom. Jedno z nich sa sa bude konať o týždeň v Košiciach. Konzervatívne diskusie a fóra u nás fungujú už dlho. To čo by sme potrebovali nasadiť ako krok číslo dva, je vytvorenie kresťanského Think-Tanku, ktorý sa stane nestraníckou, rešpektovanou autoritou a etabluje sa na jedného z mienkotvorných hýbateľov v spoločnosti.
Rastislav Krátky, poslanec NR SR za Hnutie Slovensko