Píše Andrej Kolárik:
BRATISLAVA: Deň boja za slobodu a demokraciu si konzervatívni politici pripomenuli rôznymi formami. Predstavitelia Kresťanskodemokratického hnutia boli v nedeľu doobeda na spoločnej omši v Dóme Sv. Martina v Bratislave, a o 15:00 sa opäť zišli na cintoríne vo Vrakuni, kde si uctili ľudí prenasledovaných totalitným režimom a zároveň podpísali Deklaráciu kresťanských demokratov a ľudí dobrej vôle s nasledovným znením.
Deklarácia kresťanských demokratov a ľudí dobrej vôle
S úctou spomíname na tisíce odvážnych ľudí, ktorí v túžbe po slobode a demokracii vzdorovali komunistickému totalitnému režimu bez násilia, zachovajúc si morálnu integritu. Ich protestom bolo hovorenie pravdy. Nemyslíme len na tých, ktorí sa postavili totalite verejne, za čo boli mnohí nespravodlivo odsúdení a prenasledovaní. Myslíme aj na všetkých, ktorí svoj protest prejavovali nenápadným, ale dôsledným udržiavaním nádeje z generácie na generáciu v rodinách, rozličných komunitách i náboženských spoločenstvách. Toto hrdinstvo mnohých viedlo k zjednoteniu demokraticky zmýšľajúcich ľudí na Slovensku počas Nežnej revolúcie.
Dnes, 35 rokov po revolúcii, stojíme opäť na rázcestí. Čoraz väčšia časť spoločnosti pociťuje, že ideme nesprávnou cestou, na ktorej naša vláda upína svoj zrak k autoritatívnym režimom.
Obraciame sa na všetkých ľudí dobrej vôle, aby nestratili dôveru vo vlastný štát. Aby mladá generácia mala nádej na lepšiu budúcnosť v rodnej krajine, v ktorej je základným pilierom ochrana slobody slova, svedomia a vierovyznania. Sklamania by nás nemali viesť k apatii či polarizácii, ale k poučeniu a náprave chýb.
Preto vyzývame vládnych predstaviteľov Slovenskej republiky, aby:
- napĺňali nádeje občanov reálnymi opatreniami, nie prázdnymi sľubmi a gestami.
- zabezpečili súlad medzi svojimi vyhláseniami a činmi, odmietajúc lož ako pracovnú metódu.
- chránili a posilňovali základné hodnoty Nežnej revolúcie – slobodu, spravodlivosť, demokraciu a nezbližovali sa s nedemokratickými režimami
- pracovali na vytvorení podmienok pre dôstojný život občanov a lepšiu budúcnosť Slovenska.
- vnímali svoju morálnu zodpovednosť chrániť tento odkaz slobody aj na európskej a medzinárodnej úrovni.
Len spoločným úsilím a v jednote dokážeme ochrániť demokraciu a rozvíjať tak dedičstvo Nežnej revolúcie pre budúce generácie.
Sloboda totiž nie je samozrejmosťou. Chceme vytrvalo prispievať k jej ochrane pred priamymi, ale aj skrytými nástrahami, každý tam, kde sme a tak ako môžeme.
Milan Krajniak na modlitbách zvolaných Godzone
Milan Krajniak sa pripojil k modlitbové zvolaniu zorganizovanému projektom Godzone v Bratislave v priestoroch spoločenstva Martindom. Modlitbové zvolanie prebiehalo súbežne na viacerých miestach Slovenska, pričom v programe sa modlili za jednotu, za zlomenie kliatby komunizmu a za konkrétne regióny a mestá.
Igor Matovič na Devíne
Igor Matovič a Hnutie Slovensko (predtým OĽaNO) sa zišli večer na Devíne pri Bráne Slobody. Prečo práve tam? Igor Matovič vysvetlil: „Miesto plné symbolov. Brána ako symbol prechodu ku slobode. Vylomená mreža v bráne ako symbol boja za slobodu. Vedľa busta Antona Srholca ako symbol sociálneho cítenia k najbiednejším. Vzadu Morava a Dunaj ako symbol večnosti, vytrvalosti a pominuteľnosti zároveň … a ich sútok ako symbol spájania sa.
35 rokov a my v demokracii a slobode nežijeme. Demokracia bez spravodlivosti a rovnosti pred zákonom je len atrapou. Sloboda bez zodpovednosti k iným, najmä slabším je atrapou tiež.„
Zároveň v statuse písal o možnej budúcej spolupráce strán Hlas a PS a kritizoval absenciu morálky u predstaviteľov aktuálnej koalície
Kresťanskí demokrati zaplnili Námestie SNP spolu s progresívcami
Večer sa predstavitelia opozičných strán KDH, SaS a Progresívne Slovensko prihovorili plnému Námestiu SNP v Bratislave. Na protest podľa informácii Denníka Postoj prišlo 17-tisíc ľudí
Predseda KDH Milan Majerský vyhlásil: „Úprimne si želám, aby sa Slovensko vedelo jasne zjednotiť na tom, čo tvorí našu slovenskú a európsku identitu. Teda na úcte k slobode vrátane slobody svedomia, myslenia a vierovyznania, úcte k demokracii aj k nášmu národnému dedičstvu a jeho európskemu zakoreneniu, k ochrane ľudskej dôstojnosti, života a rodiny. Nech je pre nás pravda svedkom a svetlom v každom jednom čase, lebo sloboda nie je nám daná navždy, ale musíme o ňu zápasiť každý jeden deň“.
Počas príhovoru predsedu KDH Milana Majerského viacerí protestujúci vytiahli dúhovú vlajku. Na margo ideových rozdielov Majerský povedal : „Nehľadáme dnes to, čo nás rozdeľuje. Zastupujem hnutie, ktoré má možno iné názory ako tí, čo rečnili predo mnou. Ale chceme hľadať jednotu v tom, aby sme mohli snívať sen o dobrej, kvalitnej a slušnej krajine, v ktorej chceme všetci žiť.“. Líder Progresívneho Slovenska Šimečka apeloval na jednotu: Musíme prekonať naše rozdiely, ideové aj osobné. Aby sme vyhrali voľby a zostavili lepšiu vládu pre Slovensko.
Zhromaždeniu sa prihovoril aj František Mikloško: „Myslíme dnes na všetky utláčané národy vo svete, ale osobitne myslíme na ukrajinský národ“ Ruskú agresiu na Ukrajine označil za genocídu a kritizoval predstaviteľov koalície za ich ústretovosť voči Ruskej federácii “ Slovensko je a navždy zostane súčasťou západnej civilizácie. Chceme žiť v úcte ku všetkým národom, ale neželáme si, aby nás niekto ťahal k Moskve“.
Príhovory rečníkov mali jednoznačne opozičný náboj, ako povedal jeden predseda SaS Branislav Gröhling „Nebudem si dávať servítku pred ústa. Toto nie je len spomienka na 17. november. Toto je aj protest proti tejto vláde„.
Prítomnosť KDH na spoločnom proteste spolu s Progresívnym Slovenskom kritizovali viaceré konzervatívne osobnosti.
Zdroje obrázkov: FB jednotlivých strán/politikov